Česnek kuchyňský

Allium sativum
Allium sativum

Popis, obsahové látky a léčivé účinky

Česnek z čeledi česnekovitých (Alliaceae) se ze střední Asie dostal do Středomoří. Již ve starověku se zjistilo, že otroci, kteří dostávali česnek, byli zdravější a pracovi­tějši, proto jim ho dávali denně. Starořečtí lékaři používali česnek jako univerzální lék a sportovci ve starověku ho jedli před závody.
Česnek má přímo neuvěřitelné a mnohokrát dokázané všestranné léčivé účinky. Na prvním místě zlepšuje krevní oběh, který ovlivňuje až do těch nejtenčích krevních kapilár. Rozšiřuje a čistí cévy, zpomaluje rytmus srdce, posiluje činnost srdce, regulu­je krevní tlak (tedy vysoký snižuje a nízký zvyšuje), zlepšuje tvorbu červených krvinek a pomáhá při arterioskleróze. Působí jako antibiotikum a antiseptikum, už jeho výpary ničí mikroby. Dezinfikuje vnitřnosti, podporuje peristaltiku střev, změkčuje stolici, obnovuje stabilitu střevní mikroflóry a vyhání parazity.
Na podporu srdečních a oběhových cho­rob, při zvýšené hladině krevního tuku a ar­terioskleróze je nutná každodenní konzu­mace po dobu nejméně čtyř až deseti týdnů. Antibakteriální česnekové silice vznikají, když se stroužek nakrájí co nej­jemněji a rozdrtí s olejem a soli na kaši. Po­té se nechá nějakou dobu odležet, aby en­zymy citlivé na vyšší teplotu mohly uvolnit co nejvíce allicinu. Následné jemné ohřátí česneku urychlí vznik jeho účinných silic.   

Kontraindikace

Česnek je kontraindikován v případě dermatózy, lišeje, citlivého zažívacího ústrojí a při některých plicních onemocněních.
Kontraindikací požívání česneku jsou i jaterní a zejména žlučníkové choroby a nemoci slinivky. Dále je kontraindikován u osob s nízkým krevním tlakem. 

Vedlejší účinky  

Česnek ve vzácných případech vede k žalu­dečním a střevním obtížím a k nízkému tla­ku, jestliže se každodenně konzumuje ve větším množství. Při pojídání se typický čes­nekový pach vylučuje přes kůži a v dechu.   

Fotogalerie