Šalvěj lékařská
Popis, obsahové látky a léčivé účinky
Šalvěj pochází ze Středomoří, u nás se pouze pěstuje. Kromě výborných léčivých vlastností a uplatnění v kuchyni jako koření se každému pěstiteli odvděčí pěknými listy, bohatstvím květů a příjemnou, až omamnou vůní. Její blízké příbuzné, šalvěj muškátová a u nás volně rostoucí šalvěj luční, mají velmi podobné vlastnosti a můžeme je používat jako téměř rovnocennou náhradu.
Obsahuje zejména silici (1,5 až 2,5%) s thujonem, salviolem, cineolem, kafrem, borneolem, dále katechinové třísloviny (asi 8%), pseudotřísloviny (=organické kyseliny, např. kyselina kávová), triterpenoidy, hořčinu carnosol,, diterpenové hořčiny abietanového typu, lakton, salvin, který má fytoncidní účinky, saponiny, pryskyřice, vitamíny řady B a látky podobné ženskému hormonu estrogenu.
Působení šalvěje je velmi široké: snižuje pocení (zejména je-li nervového původu, jako např. při nočním pocení v klimaktériu nebo v pubertě), působí protizánětlivě, baktericidně, mírně močopudně, svíravě, má protihlístové účinky, snižuje sekreci žláz včetně sekrece mateřského mléka. Uplatňuje se v gynekologii a to zejména při potížích v počátku menstruace či v přechodu, antibiotických účinků se využívá při léčbě zánětů močových cest, bolestí v krku, při angíně, při gynekologických zánětech nebo zánětech zažívacího ústrojí. Zevně ji lze použít na špatně se hojící rány nebo jako kloktadlo při zánětu ústní dutiny, angíně nebo krvácení dásní.
Léčivé účinky šalvějě lékařské
- Snižuje pocení (např. noční pocení v klimaktériu nebo v pubertě)
- Působí protizánětlivě a antibakteriálně
- Snižuje sekreci žláz (včetně mateřského mléka)
- Působí proti hlístům
- Pomáhá při problémech s menstruací
- Pomáhá při zánětech močových cest.
- Pomáhá při bolesti v krku a angíńě
- Pomáhá při gynekologických zánětech a zánětech zažívacího ústrojí
- Zevně ji lze použít na špatně se hojící rány
- Užívá se jako kloktadlo jako kloktadlo při zánětu ústní dutiny, angíně nebo krvácení dásní
- Působí proti aftům
- Zlepšuje koncentraci, paměť a smyslové vnímání
Kontraindikace
Užívání šalvěje se nedoporučuje během kojení neboť může způsobit snížení či ztrátu laktace.
Také se nedoporučuje během těhotenství, nebo při přecitlivělosti na rostlinu.
Vedlejší účinky
Protože thujon obsažený v silici je poměrně dosti toxický, není šalvěj vhodná k dlouhodobému podávání. Relativně neškodný by měl šalvějový odvar, z něhož toxická silice záhy vyprchá.