Švestka domácí (Slivoň švestka)

Prunus domestica
Prunus domestica

Popis, obsahové látky a přínos pro zdraví

Švestka pravděpodobně pochází odněkud mezi Kavkazem a Altajem. Prostřednictvím Římanů se švestky 150 let před Kristem dostaly do Itálie, později je římské legie přenesly přes Alpy do Německa.

Švestky jsou z téměř 85 procent tvořen), vodou.
Bílkovin a tuků obsahují jen nepatrné množství. Přestože chutnají velmi sladce, je energetický obsah čerstvých plodů - 49 kcal (204,82 kJ) na 100 gramů velmi nízký. Sušené plody mají v důsledku ztráty vody 222 kcal (927,96 kJ).
Příslušně koncentrované jsou u nich i ostatní obsahové látky. Celkově obsahují 10,2 gramu uhlohydrátů, především glukózu a fruktózu. Za zmínku stojí i obsah sorbitu, který činí podle odrůdy 1 až 19 procent. Z balastních látek mají švestky hodně pektinu. Různé ovocné kyseliny, jako například kyselina jablečná a kyselina ci tronová, způsobují mírně nakyslou chuť. Z minerálních a stopových prvků jmenujme měď, železo, zinek, draslík a vápník. Obsah vitaminů sice ve švestkách není příliš vysoký, ale to vyváží koncentrace obsažených vitaminů. Jedná se o vitaminy A, C, E a z B skupiny B1, B2 a B6. Slupka má vysoký obsah antokyanů, k nimž patří polyfenoly.
Nejen v dřívějších dobách se švestky doporučovaly při zažívacích problémech jejich projímavý účinek spočívá ve vysokém podílu vlákniny a sorbitu. Kromě toho ovocné kyseliny povzbuzují chuť k jídlu a podporují vylučování trávicích šťáv, což rovněž povzbuzuje trávení. Tímto způsobem švestky čistí střeva a startují trávení.
Díky velkému podílu vody a poměrně nízké koncentraci uhlohydrátů švestky dobře zahánějí žízeň. Nízký obsah sodíku a vysoký obsah draslíku mají příznivý vliv na oběhový systém, jelikož draslík odvoňuje a tak snižuje krevní tlak. Popsané působení čerstvých švestek na střeva a ledviny je velmi vhodné pro hubnutí.
Švestky ovšem dělají dobře nejen tělu, ale i psychice, jelikož stopové prvky měď a zinek působí proti nervovému neklidu a depresím. To ještě podporují vitaminy B, které posilují výkonnost a nervy. Vitamin E se stará o pružnost tepen a udržuje pleť hladkou. Ochranné působení je ještě podporováno vitaminem C, který stejně jako antokyany je antioxidant. Antioxidanty chrání buňky před destrukcí volnými radikály. Proto antokyany dokážou tlumit záněty a předcházet rakovině. Kombinace všech těchto účinků pomáhá zpomalovat proces stárnutí. Indičtí lékaři používají švestky i pro snižování teploty. Pektinové složky bobtnají ve střevech a povzbuzují trávení, odvádějí odpadní produkty a jedy, které se tím rychleji vylučují z těla. Švestky také snižují hladinu cholesterolu. V USA se doporučuje pravidelná konzumace sušených švestek jako prevence rakoviny. 

Vedlejší účinky

Tvrdé slupky plodů mohou ve střevech vést ke kvašení. Proto by citlivé osoby neměly jíst větší množství syrových švestek a pokud možno by k nim neměly pít. 

Fotogalerie