Guayusa

Ilex guayusa
Ilex guayusa

Popis, obsahové látky a léčivé účinky

Guayusa je stálezelený strom dorůstající výšky 6-30 metrů, to je guayusa, člen botanické rodiny cesmín Ilex. Původním stanovištěm pochází z hornoamazonských oblastí Ekvádoru, severovýchodního Peru a jihozápadní Kolumbie, kde roste v nadmořské výšce mezi 200-2000 metry. Nachází se ve stálezelených či opadavých lesích v podhůří. Převážně nacházíme guayusu pěstovanou, divoce roste jen zřídka.

V současné době se pěstuje cíleně v pralesních zahradách, rozšířený je hlavně v ekvádorských provinciích Napo a Pastaza, což je oblast národního parku a překrásné čisté přírody.
Díky tomu může být guayusa pěstována v organické kvalitě, kdy vše potřebné pro svůj růst získává z půdy, bez přidávání chemických hnojiv a jiných preparátů.
Po sklizni se její listy suší, aby se v nich vyvinulo aroma. Někteří ekvádorští indiáni Kechua vaří listy guayusy ve vodě a tento odvar pak pijí pro jeho stimulační účinky. Kromě toho, že popíjejí šálky guayusy tak, jako mnozí Američané pijí kávu, užívají ji domorodí lovci pro zostření svých instinktů. Tento nápoj nazývají "noční hlídač", neboť jim pomáhá zůstat celou noc vzhůru. K přípravě čaje se používají jak čerstvé, tak sušené listy guayusy.

Stimulační účinky této rostliny způsobují hlavně tyto tři účinné látky, které obsahuje :

  • Kofein - je nejrozšířenější stimulant na světě. Doplní chybějící energii a povzbudí mozkovou činnost. Díky přítomnosti dalších látek je jeho působení v guayuse zbavené některých negativních efektů, které konzumace kofeinu mívá.
  • L-theanin - je aminokyselina, která ovlivňuje hladinu dopaminu a serotoninu. Má zklidňující účinky, které vyrovnávají působení kofeinu do harmonické křivky. Kombinace těchto dvou látek přináší příjemné povzbuzení, dlouhodobou soustředěnost a jasnou mysl.
  • Theobromin - je široce oblíbený zdroj dobré nálady, který hledáme většinou v čokoládě. Obsah theobrominu ve guayuse přináší její konzumaci další rozměr. Jemné, ale dlouhodobě stimulující účinky a příjemné naladění představují jednoduše ideální rozpoložení pro většinu aktivit.

Léčivé účinky bylinky guayusa

  • Je zdravý přírodní stimulant
  • Je zdravou nahrážkou kávy
  • Stimuluje a povzbuzuje organismus
  • Podporuje soustředění a jasnou mysl
  • Uklidňuje a potlačuje negativní vlivy stresového zatížení

Kontraindikace

Z důvodu obsaženého kofeinu se nedoporučuje konzumace guayusy těhotným ženám a lidem, kteří užívají léčiva jež mohou interagovat s látkami bohatými na kofein.

Vedlejší účinky  

Nejsou popsány. 

Fotogalerie