Potočnice lékařská (Řeřicha potoční)

Nasturtium officinale
Nasturtium officinale

Potočnice lékařská (někdy známá jako řeřicha potoční) je rostlina, kterou si údajně natolik oblíbil Napoleon Bonaparte, že se začala pěstovat po celé Francii.

Potočnice byla v dříve používaná jako jakási náhražka hořčice. Listy této rostliny nacházejí uplatnění v salátech.
Zbytek rostliny je po usušení používán jako koření. Léčivé účinky rostliny se využívají už od starověku.
V Británii se potočnice pěstovala ve velkém už v době viktoriánské éry a díky železnici byla transportována na trhy do Londýna. Prodávala se v pouličních stáncích a byla tak oblíbená, že lze dokonce hovořit o prvním "street food", kdy byla tato krásná rostlinka svázaná do kytice, z níž se ujídaly lístky, podobně jako když dnes okusujeme kornout se zmrzlinou.
Lidé kupovali potočnici jako pochoutku k snídani, kdy si jí posypali chléb, ti nejchudší ji jedli prostě jen tak; proto si také vysloužila přezdívku "chléb chudých".
Potočnice je velmi křehká a i proto se svojí lehce pikantní, zemitou až pepřově zemitou chutí zvýrazní každý salát, pro toto aranžmá je velmi oblíbená a používá se téměř stejně jako italská roketa.
Základní potřebou k růstu potočnice je čistá pramenitá voda (proto také anglický název watercress - vodní řeřicha), nejlépe plná minerálů, díky nimž rostlina získává své úžasné vlastnosti.

Tvrdí se, že obsahuje 15 základních vitamínů a minerálů, především vitamín K, A, C, D a E, z vitamínů skupiny B riboflavin, vitamín B6, a z minerálů jód, železo, vápník a také obsahuje foláty.

  • Pomáhá s léčbou avitaminózy.
  • Čistí krev
  • Usnadňuje vykašlávání
  • Působí močopudně.
  • Zlepšuje zažívání
  • Podporuje chuť k jídlu
  • Povzbuzuje organismus.

Důležitou složkou jsou tzv. hořčičné oleje a fenylethyl hořičové silice, tedy je lékem na chudokrevnost, horečnatá a zánětlivá onemocnění.

Vedlejší účinky  

Listy a stonky mohou být během růstu kontaminovány metacerkáriemi motolice jaterní

Fotogalerie