Potočnice lékařská (Řeřicha potoční)
Popis, obsahové látky a přínos pro zdraví
Potočnice lékařská (někdy známá jako řeřicha potoční) je rostlina, kterou si údajně natolik oblíbil Napoleon Bonaparte, že se začala pěstovat po celé Francii.
Potočnice byla v dříve používaná jako jakási náhražka hořčice. Listy této rostliny nacházejí uplatnění v salátech.
Zbytek rostliny je po usušení používán jako koření. Léčivé účinky rostliny se využívají už od starověku.
V Británii se potočnice pěstovala ve velkém už v době viktoriánské éry a díky železnici byla transportována na trhy do Londýna. Prodávala se v pouličních stáncích a byla tak oblíbená, že lze dokonce hovořit o prvním "street food", kdy byla tato krásná rostlinka svázaná do kytice, z níž se ujídaly lístky, podobně jako když dnes okusujeme kornout se zmrzlinou.
Lidé kupovali potočnici jako pochoutku k snídani, kdy si jí posypali chléb, ti nejchudší ji jedli prostě jen tak; proto si také vysloužila přezdívku "chléb chudých".
Potočnice je velmi křehká a i proto se svojí lehce pikantní, zemitou až pepřově zemitou chutí zvýrazní každý salát, pro toto aranžmá je velmi oblíbená a používá se téměř stejně jako italská roketa.
Základní potřebou k růstu potočnice je čistá pramenitá voda (proto také anglický název watercress - vodní řeřicha), nejlépe plná minerálů, díky nimž rostlina získává své úžasné vlastnosti.
Tvrdí se, že obsahuje 15 základních vitamínů a minerálů, především vitamín K, A, C, D a E, z vitamínů skupiny B riboflavin, vitamín B6, a z minerálů jód, železo, vápník a také obsahuje foláty.
- Pomáhá s léčbou avitaminózy.
- Čistí krev
- Usnadňuje vykašlávání
- Působí močopudně.
- Zlepšuje zažívání
- Podporuje chuť k jídlu
- Povzbuzuje organismus.
Důležitou složkou jsou tzv. hořčičné oleje a fenylethyl hořičové silice, tedy je lékem na chudokrevnost, horečnatá a zánětlivá onemocnění.
Vedlejší účinky
Listy a stonky mohou být během růstu kontaminovány metacerkáriemi motolice jaterní