Jinan dvoulaločný (Ginkgo biloba)

Ginkgo biloba
Ginkgo biloba

Popis, obsahové látky a léčivé účinky

Jinan dvoulaločný je vysoký, zdatný a nesmírně dlouhověký strom dožívající se věku až 4 000 let. Jeho typickým znakem jsou listy rozdělené do dvou laloků, podle kterých dostal strom své druhové jméno. Tento strom je někdy nazýván také jako živoucí fosílie, protože roste na Zemi ve své nezměněné podobě již z období druhohor, tedy 150 miliónů let. Ginkgo biloga je velmi odolný strom vůči zevnímu prostředí, virům, mikroorganismům i škodlivým látkám.
Obliba tohoto vzácného a zajímavého stromu má dlouhou historii. Listy z ginkgo biloba se využívali již před 5 000 lety v čínském lékařství. Pro léčivé účinky se využívá pouze extrakt.
Pro své léčivé účinky se z listů ginkgo biloba využívá pouze extrakt. Účinky extraktu jsou prokázány řadou farmakologických studií.
Dříve se v čínské medicíně používali i listy s plody, ty ale způsobují velmi u většiny lidí bílé rasy velmi silné alergické reakce.
Extrakt z jinanu dvoulaločného obsahuje až 40 různých látek mezi které patří flavonoidy, tzv. ginkgo-flavonoidové glykosidy, terpenové látky charakteristické pro Ginkgo bilobu a to ginkgolidy A, B, C a J, bilobalidy, organické kyseliny i další složky.
Extrakt z Ginkgo biloba prospívá správnému prokrvení mozku i ostatních tkání našeho těla. Prospívá dobré paměti, schopnosti soustředění a dalších rozumových funkcí. Extrakt z Jinanu dvoulaločného má také antioxidační účinky, kdy podporuje likvidaci volných radikálů, které jsou příčinou stárnutí a mnohých nemocí.
Příznivě působí na prokrvení mozku a ostatních okrajových částí těla (končetin - rukou a nohou). Zvyšuje dodávku krve i do odlehlejších částí našeho těla. Zajišťuje tak tkáním vydatnější přístup živin a možnost odplavení škodlivých látek. 

Léčivé účinky jinanu dvoulaločného

  • Působí antioxidačně (zbavuje tělo volných radikálů)
  • Tlumí projevy Alzheimerovy choroby a mnohainfarktové demence

  • Pomáhá při ztrátě paměti (i v důsledku následků mrtvice)

  • Působí jako prevence vzniku infarktu srdce

  • Zlepšuje tonus a elasticitu cév 

  • Zpomaluje projevy stárnutí 

  • Pomáhá při impotenci 

  • Tlumí pískání a hučení v uších 

  • Pomáhá při závratích

  • Pomáhá na studené nohy a ruce (Raynaudova nemoc)  

Kontraindikace

Ginkgo biloba neužívejte, pokud užíváte: léky na ředění krve (warfarin, heparin), analgetika - nesteroidní protizánětlivé látky (ibuprofen, kyselinu acetylosalicylovou jako je lék Aspirin a další).
Mohlo by dojít k nebezpečnému zvýšení ředění krve.
Extrakt z Ginkgo biloba by se měl také vysadit před chirurgickým zákrokem, kdy opět hrozí zvýšené riziko krvácení.

Vedlejší účinky  

Při perorálním užití jsou poměrně výjimečné vedlejší účinky (bolest hlavy, špatné zažívání). Některé osoby zaznamenaly podrážděnost, hyperaktivitu, průjem a zvracení.

Fotogalerie