Vepřové sádlo

Vepřové sádlo
Vepřové sádlo

Popis, obsahové látky a přínos pro zdraví

Vepřové sádlo je čistý živočišný tuk, který se získává škvařením z tukově bohatých vrstev prasete domácího. I když jde o 100 % tuk (máslo obsahuje pouze 82 % tuku) a jeho energetická hodnota je dost vysoká (cca 3700 kJ/100 g), je na tom z výživového pohledu lépe než máslo nebo tropické tuky.

Obsah cholesterolu, který je navíc nižší než v másle, není již tak zásadní, protože se ukázalo, že na hladinu cholesterolu v krvi má významnější vliv složení tuků v jídelníčku než samotný obsah cholesterolu v potravinách.
Na zvyšování cholesterolu v krvi má totiž vliv zvýšený příjem nasycených mastných kyselin. I těch má sádlo méně, než obsahuje máslo nebo například často ve zdravých výživách prodávaný kokosový tuk.

Vepřové sádlo má v sobě optimální obsah esenciálních mastných kyselin, které jsou vázány právě v tucích.

Jsou to například:

Kyselina olejová
pomáhá snižovat hladinu cholesterolu, působí preventivně proti cukrovce a očním onemocněním.

Linolová mastná kyselina (omega 6 mastné kyseliny)
zpomaluje růst tukové tkáně, snižuje cholesterol, brání předčasné ateroskleróze a vysokému krevnímu tlaku.

Linolenová mastná kyselina (omega 3 mastné kyseliny)
je nezbytná pro procesy v lidském těle, správnou funkci nervů a srdečně-cévního systému.

Vepřové sádlo, přestože je vyrobeno z vepřového tuku, obsahuje takzvané "dobré" tuky známé jako mononenasycené tuky, které podle dřívějších studií pomáhají snížit "škodlivý" cholesterol.
Vepřové sádlo má ve skutečnosti spoustu mononenasycených tuků, a to je pro srdce zdravý tuk. Tyto druhy tuků opravdu v naší stravě potřebujeme. A sádlo jich má mnohem víc než například máslo.
Rozdíl mezi sádlem a máslem je, že sádlo se skládá z 50% mononenasycených tuků, zatímco máslo jich má asi 32%. To samozřejmě naznačuje, že získáte více esenciálních tuků ze sádla.  

Zajímavost

Dle studie předních univerzitních vědců a televize BBC byl sestaven žebříček 100 potravin z celého světa, které jsou z výživového hlediska pro člověka nejprospěšnější.

Zde bylo vepřové sádlo vyhodnoceno jako 8. nutričně nejvhodnější potravina na světě !

Vedlejší účinky

Protože sádlo je vysokoenergetická potravina s vysokým obsahem tuku, měli bychom mít na paměti velikost porcí jídla. 

Fotogalerie