Máslo a čerstvý sýr

Máslo a čerstvý sýr
Máslo a čerstvý sýr

Popis, obsahové látky a přínos pro zdraví

Máslo se získává z mléčného tuku-smetany. Dnes máslo pochází především od krav, existuje však i ovčí nebo kozí máslo. Máslo musí obsahovat minimálně 82 procent mléčného tuku. Obsah vody vyšší než 16 procent není přípustný. V Evropě se máslo vyrábí především v alpských zemích a oblastech poblíž moře, například v Irsku nebo Holandsku. Pro jakost másla jsou důležité chov a krmení krav. Obzvláště hodnotné máslo pochází od krav pasoucích se na pastvinách, na nichž roste mnoho rostlinných druhů. Rozlišuje se máslo ze sladké a z kyselé smetany. Zatímco první se vyrábí z čerstvé smetany a má čerstvou smetanovou chuť, máslo z kyselé smetany má chuť intenzivnější.
Čerstvý sýr ze získává z mléka krav, ovcí nebo koz. Na rozdíl od mnoha jiných druhů sýrů nezraje, nebo jen krátce, a je vhodný ke konzumaci ihned po vyrobení. Proto má i omezenou trvanlivost. Vyrábí se ve všech třech stupních tučnosti-netučný, středně tučný a tučný, ale i smetanový. K čerstvým sýrům se počítají tvaroh, ricotta, mozzarella, smetanový sýr, brynza a mascarpone. 
Máslo a čerstvé sýry jsou obzvláště bohaté na vitaminy rozpustné v tucich A, D a E a na beta-karoten, navíc obsahuje vitaminy skupiny B. Máslo má vysoký obsah nasycených mastných kyselin s dlouhým řetězcem (asi 55 procent) a mononenasycené kyseliny olejové (asi 23 procent). 100 gramů másla dodá 240 miligramů cholesterolu a 754 kcal (3151,72 kJ). Z minerálních látek máslo a čerstvé sýry obsahují vápník, draslík, hořčík a fosfor, jakož i železo, měd a zinek. Čerstvé sýry obsahují, stejně jako většina mléčných výrobků, obzvláště mnoho bílkovin.
Máslo je čistý přírodní produkt. Dodává nejen velmi chutný, ale i velmi dobře stravitelný a prospěšný tuk, vhodný i pro žaludeční, žlučníkové a jaterní pacienty. Jeho dobrá stravitelnost spočívá v obsahu mastných kyselin s krátkým řetězcem, na živočišný produkt poměrně vysokém. Cholesterol, který se vyskytuje jen v živočišných produktech, je důležitou součásti buněčné membrány a slouží jako výchozí látka pro tvorbu určitých hormonů jako estrogenu a testosteronu, žlučových kyselin a vitaminu D. Máslo konzumované s mírou je zdravé právě i pro svůj vysoký obsah cholesterolu. Vitamin A je velmi důležitý pro oči, protože podporuje regeneraci zrakových pigmentů. Kromě toho prospívá kůži a sliznicím a podporuje růst buněk a kostí. Betakaroten, nazývaný též provitamin A, se v těle přeměňuje na vitamin A. Vitamin E má velké antioxidační účinky a chrání buňky těla před agresivními volnými radikály, které mohou poškozovat buněčnou membránu. Kromě toho je vitamin E nezbytný pro nervovou soustavu a svalstvo. Vitamin D podporuje vstřebávání vápníku a fosforu a jejich využití pro kosti a zuby. Minerální látky reguluji důležité funkce nervové soustavy, podílejí se na srážlivosti krve a posilují obranyschopnost. Vitaminy B podporují mimo jiné různé metabolické procesy. Čerstvé sýry zrají jen velmi krátce a díky nízkému obsahu tuku a vody jsou obzvláště snadno stravitelné. 

Vedlejší účinky  

Máslo a jiné tučné mléčné výrobky mohou při nadměrném požívání vést k nadváze, ke zvýšené hladině cholesterolu, a tím i ke kornatění tepen, takzvané arterioskleróze. 

Fotogalerie