Česnek medvědí

Allium ursinum
Allium ursinum

Popis, obsahové látky a léčivé účinky medvědího česneku

Medvědí česnek je vytrvalá léčivá bylina s podzemní 4-6 cm dlouhou cibulí. Cibule je podlouhlá 1-2 cm tlustá s bělavými až žlutavými obalovými šupinami. Nadzemní část rostliny je 15-40cm vysoká s přízemními nejčastěji dvěma až třemi velkými a podlouhlými listy (10-20 cm dlouhé a 2-5 cm široké). Nejčastěji jej najdete ve vlhčích, spíše stinných místech. Kde vytváří typické a někdy velmi bohaté porosty. Vyskytuje se tedy nejčastěji v lužních a listnatých lesích, kolem potoků, na úpatích svahů. Roste na vlhkých, písčitohlinitých až jílovitých půdách.

Medvědí česnek je charakteristický převážně svými antibiotickými, detoxikačními, antibakteriálními a antiparazitickými účinky. Obsahuje sirné složky a čpavek. Dále obsahuje vysoký obsah vitamínu C, fytoncidů, hořčinů a dalších látek. Tyto účinné látky v medvědím česneku regulují činnost žaludku, podporují trávení, urychlují hojení ran a vředů, uklidňují křeče hladkého svalstva, pročišťují ledviny a močový měchýř, čistí krev, snižuje krevní tlak a cholesterol v krvi a ničí střevní parazity. Doporučuje se také při chřipce, arteroskleróze a astmatu.

Léčivé účinky medvědího česneku jsou známé velmi dlouho. Jedná se o jednu z nejznámějších rostlin lidového lékařství. Od účinků česneku setého se však trochu liší, je to dáno trochu jinými obsahovými látkami. Česnek medvědí, stejně jako ostatní druhy česneků (Allium), obsahuje silice se sirnými sloučeninami. Tyto silice působí na lidské tělo v mnoha směrech. Důležitá účinná látka, kterou v sobě medvědí česnek ukrývá je allicin. Zajímavostí je, že neporušené listy medvědího česneku obsahují pouze alliin. Až při porušení rostlinných buněk se tato látka změní (enzymaticky štěpí) na antibakteriální alicin, nositele charakteristické a nezapomenutelné vůně. Buňky rostliny se samozřejmě poškodí samotným žvýkáním při konzumaci, ale pro uchování této silice se právě díky této přeměně doporučuje lístečky česneku mixovat nebo nasekat na drobno. Allicin pomůže při chřipce, nachlazení, při respiračních problémech, angínách, průjmech, mírní tuberkulózu, potírá stafylokoky a streptokoky, zabíjí prvoky trichomony. 

Léčivé účinky medvědího česneku

  • Přírodní antibiotikum
  • Působí antioxidačně
  • Má antibakteriální účinky
  • Hubí bakterie
  • Působí proti plísním
  • Upevňuje imunitu
  • Stimuluje tvorbu bílých krvinek
  • Působí projímavě a močopudně, čímž čistí ledviny a močový měchýř
  • Ppolehlivě fungující antiklesativum až i stojativum
  • Má pozitivní vliv na činnost srdce a podporuje chuť k jídlu
  • Čistí tělo a játra od škodlivých látek
  • Pomáhá při revmatických bolestech

Kontraindikace

Nejsou popsány. 

Vedlejší účinky  

Na medvědí česnek si dáme pozor, jsme li alergičtí na allicin, trápí li nás slabší žaludek, žlučník a slinivka břišní.
Všeho moc škodí - užívejme jej tedy s mírou.
Česnek medvědí může při nízkém krevním tlaku vyvolávat závratě a malátnost.
Při menších dávkách lze česnek užívat po celý rok.

Fotogalerie