Kontryhel žlutozelený

Alchemilla xanthochlora
Alchemilla xanthochlora

Popis, obsahové látky a léčivé účinky

Kontryhel je hojně rozšířen od nížin do hor na loukách, pastvinách, travnatých návsích, prameništích, ve světlých vlhčích lesích, u cest a potoků. Vyskytuje se téměř v celé Evropě, v mírné a severní Asii a ve východní části Severní Ameriky. 
Kontryhel nebo-li Alchemilla se používá k léčbě různých zdravotních problémů, je však známý především jako "ženská bylina", která léčí celou řadu ženských potíží.
Účinné složky obsahuje zejména nať nebo listy (Herba resp. Folium), obsahující 6-8 % hydrolyzovatelných tříslovin, hořčiny, silice, stopy kyseliny salicylové, vitamín C a další.
Kontryhel obsahuje třísloviny se stahujícími účinky a je známo, že snižuje a reguluje těžkou menstruaci. Kontryhle také stimuluje prokrvení pánve a dělohy, čímž stimuluje menstruaci. Bylinu mohou používat pouze ženy, které nejsou těhotné, ale nedostavila se jim menstruace.
Podle studií může být kontryhel používán také k úlevě od příznaků menopauzy. Bylina obsahuje kyselinu salicylovou, která je přírodním lékem proti bolesti. Je vhodné ji užívat i jako prevenci k ulehčení přechodu. Má pozitivní vliv i na psychické potíže při menopauze.
Z kontryhelu se připravuje také koupel, která ženám pomáhá odstranit přebytečný poševní výtok. Kontryhel se dá používat i ve formě čípku, respektive tamponu namočeného v kontryhelové tinktuře. Kontryhelový čípek léčí svědění způsobené bakteriálními nebo kvasinkovými infekcemi.
Kontryhel je zvláště účinný při léčbě kožních problémů, jako je akné, vyrážky, řezné rány nebo jiná zranění. Kromě toho, kontryhel pomáhá kůži při píchnutí včelou, vosou, moskyty nebo jiným hmyzem. Na tato poranění je vhodné pleťové mléko, které se dělá z kontryhelového odvaru. Kromě bodnutí hmyzem dokáže léčit i ekzém. Kontryhel má anti-aging vlastnosti. Obsahuje velké množství antioxidantů, které zabraňují nebo oddalují poškození buněk.
Díky kontryhelu budete mít méně vrásek a mladistvější pleť. Kontryhel obsahuje také bohaté množství tříslovin, které mají astringentní vlastnosti, a které z něj dělají surovinu vhodnou na pleťovou vodu.
Podle dostupných studií může být kontryhelový čaj používán jako lék na zažívací potíže, a to zejména pro osoby s diabetem. Kyselina salicylová obsažena v kontryhelu pomáhá zmírnit bolesti žaludku i křeče spojené s trávením. Bylinka navíc zlepšuje chuť k jídlu a léčí bolesti v krku i ústech. Kontryhel dokáže i zvyšovat chuť k jídlu.
Po celá staletí se v arabských zemích tato bylina používá k hubnutí.
Kontryhel pozitivně pomáhá přirozenému úbytku váhy. Při nedávné vědecké studii se potvrdilo, že rostlina zvyšuje bazální metabolismus, který indikuje zvýšené spalování tuků. Při hubnutí vám například mohou pomoci listy kontryhelu v kombinaci s mátou, olivovým olejem a kmínem.
Kontryhel lze také využít při problémech se zadržováním vody v těle. Při tomto problému je vhodné pít zhruba 2 šálky denně po dobu 10-15 dní, a poté si dát alespoň třítýdenní přestávku, pokud v kúře budete chtít pokračovat.
Vzhledem k vysokému obsahu antioxidantů, pomáhá kontryhel pokožce hlavy produkovat zdravé buňky tím, že uvolňuje své volné radikály, a to vede k přirozenému růstu vlasových folikul. Kontryhel vlasům prospívá při používání vnitřně (formou čaje) nebo jako vlasové tonikum.
Bylina též pomáhá udržovat delší dobu přirozenou barvu vlasů.

Léčivé účinky kontryhele žlutozeleného

  • Pomáhá při silných a bolestivých menstruacích
  • Přispívá k potlačení klimakterických příznaků
  • Má svíravé účinky při průjmech
  • Působí protizánětlivě
  • Pomáhá při kožních problémech jako je akné, ekzémy a bodnutí hmyzem
  • Díky antioxidačnímu efektu zpomaluje tvorbu vrásek a stárnutí pleti
  • Působí i mírně protikřečově a močopudně
  • Zrychluje spalování tuků a tím pomáhá přirozenému úbytku váhy
  • Podporuje růst vlasů

Kontraindikace

Užívání kontryhelu by se měly vyvarovat těhotné ženy, protože by mohl vyvolat krvácení a následně předčasný porod nebo potrat. 

Vedlejší účinky  

Lidé, kteří trpí rakovinou a srdečními chorobami by se měli před používání kontryhelu poradit se svým lékařem. 

Fotogalerie