Uňa de Gato (Vilcacora, Kočičí dráp)

Uncaria tomentosa
Uncaria tomentosa

Popis, obsahové látky a léčivé účinky

Uña de Gato je liána rostoucí v deštném pralese Amazonie, kde je používána po tisíce let domorodými indiány v přírodní medicíně. Účinnou částí rostliny je mj. vnitřní kůra neboli lýko. Obsahuje jedinečnou kombinaci chemických sloučenin (alkaloidů), které při síle svého účinku jsou zároveň velmi šetrné k celému organismu.

Uña de Gato se používá k léčbě zánětů, ran, revmatismu, žaludečních vředů, rakovin a zhoubných nádorů, k posílení imunity a k léčbě jakýchkoliv nemocí způsobených parazity (virózy, mikózy, kandidózy).

Uña de Gato můžeme doporučit jako preventivní antioxidant, prostředek pro posílení přirozené obranyschopnosti organismu (imunity) ale i k řešení konkrétních zdravotních obtíží. Pro preventivní očistnou kúru je doporučováno tříměsíční pravidelné používání a pro řešení již vzniklých obtíží závisí délka používání na konkrétním druhu, obvykle bývá 6 a více měsíců.

"Od objevení chininu žádná jiná rostlina nepřitahovala tolik pozornosti odborníků ze světa vědy."

Kladné léčivé účinky, o nichž svědčí většina studií i léčených pacientů, se připisují řadě indolových a oxindolových alkaloidů . Mezi ně patří imunologicky nejaktivnější izopteropodin a rhyncophyllin (rynkofylin) se schopností blokovat hromadění krevních destiček a trombů, dále hirsutin a mitraphyllin, výrazně podporující proliferaci lymfocytů včetně významné podpory fagocytózy. U. tomentosa posiluje schopnost těla bojovat s infekčním onemocněním, s bakteriemi a viry. Kromě těchto alkaloidů izolovali vědci několik polyfenolů triteripenů, rostlinné steroidy beta sitosterol, stigmasterol a campasterol. Tyto složky pomáhají vysvětlit nejrůznější kladné účinky Una de gato, o nichž pacienti hovoří. V Institutu imunologie Niwa v Kochi-ken v Japonsku bylo v kůře liány objeveno pět prokyanidů. Jsou to vodou rozpustné flavonidy s protizánětlivými účinky. 

Léčivé účinky bylinky uňa de gato (vilcacora/kočičí dráp)

  • Užívá se k léčbě zhoubných nádorů, rakoviny
  • Užívá se k léčbě léčbě nemocí trávícího traktu, zánětů, vředů, zácpy, plynatosti, parazitů a hemeroidů
  • Pomáhá proti revmatismu
  • Významě posiluje imunitu organismu
  • Užívá se při cirhoze jater
  • Má silné antioxidační účinky 

Kontraindikace

Užití není vhodné pro osoby s poruchami krvetvorby, hemofiliky, po transplantaci orgánů a při chemoterapii a radioterapii.
Také není vhodné pro pro těhotné a kojící ženy a pro ženy očekávající těhotenství. 

Vedlejší účinky  

Nejsou popsány.

Fotogalerie

Uňa de gato (vilcacora/kočičí dráp) - video a odborný výklad přímo z Amazonského pralesa.