Třezalka tečkovaná

Hypericum perforatum
Hypericum perforatum

Třezalka se vyskytuje v celé Evropě, kromě arktického pásma . Dále se s ní můžeme potkat v Asii, v Africe v pohoří Atlas, druhotně také v mírných a subtropických pásmech celého světa. V České republice je hojná především od nížin do podhorských oblastí. Vyhledává slunné stráně, sušší pastviny, louky a kraje lesů.
Léčivá sláva třezalky sahá až do starověkého Řecka. Německý lékař a přírodovědec Paracelsus ji uváděl jako nejlepší rostlinný lék světa. Také v současné fytoterapii nachá­zí třezalka široké uplatnění a její vynikající léčivé vlastnosti můžeme směle označit za výjimečné. Její účinné látky podporují dýchání buněk, čímž zlepšují látkovou přeměnu.
Na prvním místě používáme třezalku při všech chorobách jater a žlučniku, dále při žaludečních vředech a při nadbytku žaludeční kyseliny, při střevních vřicicich, při poruchách močových cest a proti pomočování dětí. Čaj z třezalky posiluje nervovou soustavu-uklidňuje, příznivě ovlivňuje psychiku, pomáhá zbavit se depresivních stavů, strachu, úzkosti, neurózy a nespavosti. Osvědčuje se také při srdečních choro­bách, hlavně chronických, zlepšuje krevní oběh až do krevních vlásečnic a je vhodný i do směsí při všech menstruačních poruchách. Při obtížích v klimakteriu zlepšuje náladu a odstraňuje deprese. Třezalkový čaj je chutný, můžeme ho pít i jako lahůdko­vý čaj samostatně, může být též součástí preventivních léčivých čajových směsí. Dopo­ručuji ho pít pravidelně nejméně tři týdny, neboť jen tak se projeví jeho celkový a trva­lý účinek.
Zevně slouží třezalkové květy, namočené v přírodním, například olivovém oleji, na rány a popáleniny. Třezalková droga se často uplatňuje též jako přísada do koupelí. 

Kontraindikace

Kontraindikací užití třezalky je nízký krevní tlak, těžší forma cukrovky a alergie.  

Vedlejší účinky  

K hlavnímu nežádoucímu účinku patří přecitlivělost na ultrafialové záření. Proto se během třezalkově kúry vyhýbáme opalování i horskěmu slunci. Mohlo by to vyvolat podráždění pokožky (zčervenáni, svědění), které však není nebezpečné.
Dlouhodobé užívání této byliny je neškodné, ale nezvyšujeme dávkováni bez konzultace s lékařem.

Fotogalerie