Třešně a višně

Třešně a višně
Třešně a višně

Popis, obsahové látky a přínos pro zdraví

Lidé trhali třešně prokazatelně již v době kamenné. Třešně se pěstovaly u Černého moře. Odtud dovezl římský vojevůdce Lucullus třešňový strom do Říma, což mu vyneslo velkou slávu, na rozdíl od jeho vojenských operací. Římané třešeň brzy přenesli přes Alpy do našich končin.
Třešně mají poměrně vysoký obsah minerálních látek, přičemž žádná z hodnot není špičková. Zmiňme draslík, vápník, hořčík, fosfor a u višní železo.
Podíl minerálních látek lze poznat zvenku, čím jsou třešně tmavší, tím vyšší obsah. Totéž platí pro rostlinné barvivo antokyan, jehož obsahuje třešňová slupka obzvláště mnoho. Z vitaminů se vyskytují bioaktivní vitaminy betakaroten, B1, B2 a B6 a především C.
Chuť a barvu třešní určují ovocné cukry, ovocné kyseliny a fenolické sloučeniny.
Višně se obsahem účinných látek poněkud liší od třešní. Višně obsahují více železa a hořčíku a více vitaminu C a kyseliny listové než sladké třešně, ale méně vitaminů skupiny B. Mají méně ovocného cukru a více ovocných kyselin než sladké třešně. 
Ne nadarmo mají třešně rády zejména děti. Třešně obsahují vše, co děti potřebují pro výstavbu kostí a zubů, chrupavek, kůže a vaziv, totiž draslík, vápník, hořčík, železo, fosfor a kyselinu křemičitou.
Železo, vitamin C a kyselina listová jsou důležité pro krvetvorbu.
Draslík má odvodňující účinek odlehčující srdci, játrům a ledvinám. Rostlinné barvivo antokyan ve slupce působí antioxidačně a protizánětlivě. Vláknině a ovocnému cukru se připisuje mírně projímavé působení.
Čtvrt kilogramu třešní denně by mělo snižovat hladinu kyseliny močové a může tak pomáhat při dně. Višně svými ovocnými kyselinami stimulují látkovou výměnu a jsou díky vyššímu obsahu železa vhodnější pro krvetvorbu. Sladké třešně svým vysokým obsahem vitaminu C pomáhají při vnitřních zánětech. 

Vedlejší účinky

Téměř všechny třešně nabízené v obchodě jsou ošetřené prostředky na ochranu rostlin, mající likvidovat vrtuli třešňovou, která ničí úrodu.
Proto třešně domácího původu z nich bývají zatížené nejméně.

Fotogalerie