Ylang Ylang (Kananga vonná)

Cananga odorata
Cananga odorata

Popis, obsahové látky a léčivé účinky

Kananga vonná (Cananga odorata)běžně známá jako Ylang Ylang je tropický rychle rostoucí strom z čeledi láhevníkovitých , pocházející z tropické Asie a Austrálie, běžně je pěstována i v Polynésii, Melanésii, Mikronésii a Komorských ostrovech. Je ceněna pro svou vůni, esenciální olej z jejích květů se používá v aromaterapii.
Ze stromu Ylang Ylang se používají zejména květy, ze kterých se připravuje esenciální olej. Tento olej obsahuje 161 individuálních sloučenin. Mezi jeho hlavní složky patří: methyl benzoát, 4-methylanisol, benzylbenzoát, isokaryofylén, germacren, alfa-farnesen, cadinen a jiné.

Intenzivní sladce květinová vůně. Výrazně uklidňuje nervy, povznáší ducha, harmonizuje srdce a emoce (neklid, nespavost, noční pocení, palpitace, tachykardie, arytmie, vysoký tlak), působí afrodiziakálně, má omlazující účinky na pokožku.  
Esenciální olej Ylang Ylang může být inhalován, přidán do vody do koupele nebo aplikován na kůži, pokud je nejdříve zředěn jakýmkoli jiným olejem

Léčivé účinky kanangy vonné

  • Působí proti depresím a úzkosti
  • Harmonizuje srdeční činnost
  • Působí afrodiziakálně
  • Omlazuje, a zlepšuje kvalitu pokožky
  • Zlepšuje usínání a kvalitu spánku
  • Sniřuje krevní tlak

Kontraindikace

Nejsou popsány.

Vedlejší účinky  

Obecně je tento olej dobře snášen, avšak pokud je používán v nadbytku, může způsobit nevolnost a bolesti hlavy. Také je třeba zabránit kontaktu s očima. 

Fotogalerie