Hrách setý
Popis, obsahové látky a přínos pro zdraví
Hrách a čočka patří po tisíciletí vedle obilí k nejdůležitějším užitkovým rostlinám. Nejstarším nálezem byl sbíraný planý hrách Pisum elatium ze sídlišť z doby kamenné mezi lety 7800 a 5300 před Kristem.
Na Předním východě a ve Středomoří rostl v takovém množství, že pěstování nebylo nutné. Planý hrách je ve Středomoří dodnes. Z něj byl vyšlechtěn kulturní hrách, který se dostal do střední Evropy.
Obsah živin v suchém hrachu (270 kcal / 1128,6 kJ) je asi třiapůlkrát vyšší než v čerstvém hrachu (81 kcal / 338,58 kJ). Suchý hrách má 23 procent bílkovin, 17 procent vlákniny a 42 procent sacharidů ve formě škrobu.
Navzdory vysokému obsahu sacharidů způsobuje hrách jen nízkou glykemickou zátěž. V semenech a luscích je více rozpustných balastních látek než v celém obilném zrnu. Hrách jich obsahuje 5 procent, zatímco pšeničné otruby jen 2,7 procenta. Vedle různých esenciálních aminokyselin má i tak významné esenciální aminokyseliny jako např. L-arginin.
Suchý hrách obsahuje velmi mnoho draslíku, hodně hořčíku, a navíc stopové prvky, jako železo a zinek. Zmiňme obsah vitaminu E a B vitaminů (B1, B2, B6, niacin, kyselina pantotenová, biotin).
Při redukční dietě je zelený hrášek nízkokalorickým zdrojem bílkovin, který však dodává všechny esenciální aminokyseliny. Svým vysokým podílem rozpustné vlákniny hrách podporuje čištění střev a pomáhá zabraňovat rychlému nárůstu krevního cukru.
Při sklonu k zácpě a tuhé stolici přispívá k urychlení vyprazdňování a k měkčí stolici. Dochází-li ke křečím a trávicím problémům, je velmi vhodná kombinace s bylinami, jako jsou pampeliškové listy obsahující hořčiny, fenyklové semeno, majoránka, šalvěj a saturejka.
Při trávení se v tlustém střevě uvolňují mastné kyseliny s krátkým řetězcem, které v něm snižují hodnotu pH. To podporuje růst střevní mikroflóry a potlačuje uvolňování sekundárních žlučových kyselin, které mohou dráždit střevní sliznici. Také mohou snižovat biosyntézu cholesterolu.
Hrách se má pravidelně konzumovat při arterioskleróze a zvýšených hodnotách tuku a cukru v krvi. Ve fázi růstu, po zraněních a infekcích dokáže vysoký obsah
L-argininu podporovat imunitní systém a syntézu kolagenu.
Vedlejší účinky
Při dně (pakostnici) by se hrách jíst neměl, jelikož v něm obsažené proteiny se z největší části přeměňují na puriny a na kyselinu močovou.
Hrách může vyvolávat nadýmání a citliví pacienti se mu mají vyhýbat.
Hrách a jeho výhonky se nemají jíst syrové.