Pšenice

Triticum vulgare
Triticum vulgare

Popis, obsahové látky a přínos pro zdraví

Pšenice pochází z Předního východu a je po ječmeni druhým nejstarším obilím. Již v 7. tisíciletí před Kristem se pěstovala pšenice s jedním zrnem v klásku takzvaná jednozrnka, jejíž klasy nesly dvě řady klásků, a dvouzrnka.
V římské říši již byla známa celozrnná i výražková mouka ze pšenice.
Pšenice má vysoký podíl sacharidů a obsahuje málo slizu. Proto se snadno zpracovává i tráví. Celozrnná mouka obsahuje více vlákniny než čištěné obilí.
Vláknina se postará, aby se sacharidy, které jsou tělu snadno k dispozici, neuvolňovaly příliš rychle a hladina cukru v krvi stoupala pomaleji. V aleuronové vrstvě jsou důležité stavební kameny bílkovin (esenciální aminokyseliny) pro stavbu buněk (např. lysin pro stavbu kolagenu). Endosperm má vysoký obsah lepkových bílkovin, jako
glutenu a prolaminu.

Zinek, vitamin B3 a vitamin E chránící buňky jsou rovněž obsaženy ve větším množství.
Obsah selenu silně závisí na kvalitě půdy.
Pšenice má ze všech potravin druhý nejvyšší obsah fenolových kyselin (antioxidantů).
Pšeničné otruby sestávají z vnějších vrstev bohatých na vlákninu a minerální látky a aleuronové vrstvy, která je pod nimi a obsahuje cenné proteiny.
Je v ní třetina celkového množství oleje zrna a dále velký podíl fosfolipidů a glykolipidů a kromě toho hořčík a zinek.
Olej z pšeničných klíčků má ze všech olejů nejvyšší obsah vitaminu E.
V rafinované výražkové mouce kromě kalorických sacharidů nejsou žádné živiny.
Celé pšeničné zrno je velmi dobrým zdrojem energie, skýtajícím sacharidy velmi rychle přístupné pro svaly, nervy a mozek.
Hladina krevního cukru zůstává stálá. To je důležité při slabé slinivce břišní, sklonu k hypoglykemii a pro trvalejší nasycení.
Kromě toho dává tělu důležité základní kameny naší výživy, jakými jsou bílkoviny, tuky, vitaminy a minerální látky.
Například zinek je potřebný pro mnoho enzymů, prospěšný při zatížení jater a pro regeneraci sliznic a důležitý pro tvorbu inzulinu a jeho ukládání.
Chrom navíc zvyšuje vnímavost buněk vůči inzulinu a hořčík zvyšuje pevnost kostí při osteoporóze.
Při depresích vitaminy B regenerují nervy a vitamin E působí protizánětlivě.
Pro čištění střev a při zvýšených hodnotách krevního tuku se doporučuje konzumace pšeničných otrub obsahujících hodně vlákniny, která ve střevech na sebe váže tuky z potravy, sekundární žlučové kyseliny a škodliviny, které se vylučují ve stolici. Při slabém trávení je snáze stravitelné loupané zrno.   

Vedlejší účinky  

Při alergii na lepek nebo jiných alergiích by se pšenice jíst neměla, jelikož obsahuje hodně glutenu a její pěstování vyžaduje hodně hnojiv a postřikových prostředků. 

Fotogalerie