Řeřicha setá

Lepidium sativum
Lepidium sativum

Popis, obsahové látky a přínos pro zdraví

Řeřicha se vyskytuje zejména v povodí řek, můžeme ji nalézt i na polích nebo v lesích, kde byl původně potok, bažina nebo jiné místo s vlhkou půdou. Je také možné ji nalézt pod vodní hladinou, není to ale typické pro tuto rostlinu. Vyskytuje se téměř po celém světě (kromě pouští a polopouští).
Řeřicha setá byla odedávna pěstována v Iráku, odkud také pochází. Od dob antiky obohacuje jídelníček Evropy a Asie. Řeřicha setá rychle roste a dobře snáší skoro každé klima.
Řeřicha setá patří k nenáročným bylinkám. Rychle klíčí, za 8 až 14 dnů ji můžete konzumovat.V truhlících, květináčích nebo v miskách můžete řeřichu setou postupně vysévat po celý rok. Také venku můžete provádět postupné výsevy, první se provádí v březnu.
Přestože řeřicha setá obsahuje poměrně malé množství kalorií, ve skutečnosti je plná živin. V syrovém stavu je zdrojem řady zdraví prospěšných látek, jako je například vitamín A, vitamín C nebo vitamín K. Kromě toho ale obsahuje také vitamín B1, B2, B3 a B6, vitamín E, dále pak beta karoten, bílkoviny nebo kyselinu listovou (vitamín B9, folát).
Dále je řeřicha setá bohatá také na některé minerální látky, kam se řadí především vápník, železo, hořčík, fosfor, draslík nebo síra, ale dokonce obsahuje i malé množství jódu. Přirozeně nízký je naopak obsah sacharidů a tuků, zatímco zhruba 89 % řeřichy tvoří voda, díky čemuž je tato rostlina oblíbená i mezi lidmi, kteří se snaží hlídat si váhu.
V lidovém léčitelství se řeřicha setá používá jako močopudný prostředek, při zánětech močových cest a dále s přísadou medu proti kašli.
Extrakty z listů a semen řeřichy mají protizánětlivé účinky, k čemuž přispívá hlavně přítomnost flavonoidů, alkaloidů, tříslovin a dalších zdraví prospěšných látek. Díky tomu se řeřicha údajně hodí k potlačení zánětu a revmatických bolestí.
Potraviny bohaté na vitamín C, jako je řeřicha setá, jsou navíc prospěšné pro fungování imunitního systému. Řeřicha tedy funguje jako antioxidant a její konzumace pomáhá bránit rozvoji některých chorob, jako jsou například srdeční onemocnění, cukrovka nebo vysoký cholesterol.
Jelikož je řeřicha setá bohatým zdrojem vitamínu K, jenž se podílí na tvorbě kostí a hraje roli také v odbourávání a vstřebávání živin, může mít pozitivní vliv na zdraví kostí.
Díky vyváženému poměru omega-3 a omega-6 mastných kyselin mohou semena řeřichy seté podporovat také zdraví srdce.
Protože řeřicha stimuluje činnost jater a žlučníku, bývá ideálním doplňkem tučných a těžkých jídel, s jejichž trávením může člověku pomoci. Díky tomu může být prospěšná také jako lék na nadýmání či průjem, brání rozvoji nevolnosti po jídle a potlačuje křeče.
Řeřicha setá může pomoci kontrolovat také cukrovku (snižuje hladinu cukru v krvi

Kontraindikace

Nejsou známy. 

Vedlejší účinky  

Řeřicha ve velmi vysokých dávkách může mít teratogenní účinky či antiovulační vlastnosti.

Fotogalerie