Hnojník obecný

Coprinus comatus
Coprinus comatus

Popis, obsahové látky a léčivé účinky

Hnojník obecný je chutná jedlá houba. Sbírají se pouze mladé nezčernalé plodnice a musí se zpracovat co nejdříve po sběru.

Hnojník se vyskytuje velmi hojně v celém mírném pásmu severní polokoule. Můžeme ji najít od léta do podzimu a preferuje otevřená vlhčí místa s půdou, v níž je dostatek dusíku. Je tedy k nalezení na loukách, krajích lesů, zahradách, u hnojišť atd.
Obsahuje bílkoviny, vitamíny skupiny B, C, dále měď, zinek, vápník, hořčík a draslík. Hnojník snižuje krevní tlak a hladinu cukru v krvi. Má mírné analgetické účinky (například při bolestech kloubů) a posiluje imunitní systém.
Hnojník obecný je jedním z nejznámějších pomocníků s antidiabetickými účinky, u něhož bylo prokázáno v rámci klinických studií, že při dlouhodobé konzumaci pomáhá snižovat hladinu krevního cukru a i mezi diabetology už začíná být uznávaným podpůrným medikamentem při boji s cukrovkou.
Tuto vlastnost má díky přítomnosti minerálního prvku Vanad, který je obsažen jak v myceliu houby, tak i v plodnicích a dále díky nově objevené aktivní chemické látce Comatin, jehož působení na krevní glukózu je podobné účinku inzulínu. Vysoký účinek této látky byl opakovaně prokázán několika vědeckými studiemi. Navíc hnojník zlepšuje chuť k jídlu, krevní oběh a působí proti ateroskleróze. 

Léčivé účinky hnojníku obecného

  • Snižuje hladinu cukru v krvi
  • Snižuje krevní tlak
  • Zlepšuje krevní oběh
  • Posiluje imunitní systém
  • Zlepšuje chuť k jídlu
  • Působí proti arterioskleróze
  • Má mírné analgetické účinky (např. při bolestech kloubů)

Kontraindikace

Pozor na kombinaci této houby s alkoholem, má potom podobné účinky jako antabus a vyvolává zvracení. 

Vedlejší účinky  

Ke konzumaci jsou vhodné jenom mladé bílé plodnice s uzavřeným kloboukem, později totiž tmavnou a v podstatě jsou nepoživatelné. 
Při sběru je nutné se mít na pozoru, hnojník obecný je podobný jedovatému hnojníku inkoustovému (Coprinus atramentarius), který se však liší šedým až nahnědlým, většinou hladkým kloboukem.

Fotogalerie