Chmel otáčivý
Popis, obsahové látky a léčivé účinky
Chmel otáčivý je popínavá bylina, která proslula v Evropě a českých zemích především jako jedna z rostlin, z nichž je vyráběno pivo. Má však nezanedbatelné zastoupení i v lékařském využití.
Na rozdíl od většiny jiných rostlin dáváme u chmelu přednost šišticím vyšlechtěných rostlin, sbíraným v chmelnicích, před divoce rostoucími. Pokud nemáme možnost jít do chmelnice, kupujeme si je v lékárně.
Chmel je prastará kulturní rostlina. Odedávna sloužil nejen k výrobě piva, ale i k léčebným účelům. Používal se na více chorob, dodnes však přetrvalo jen jedno uplatnění, které využívá jeho všestranného, široce působícího uklidňujícího účinku na celý organismus. Chmel se úspěšně používá proti migréně, při neurastenii, při klimakterických obtížích a proti nespavosti. Lidé, kteří těžko usínají, by měli místo škodlivých uspávacích tablet vypít šálek čaje z chmelových šištic. Pomáhá i plátěný polštářek napiněný šišticemi, položený vedle polštáře. Uklidňující účinek chmelu se využívá i k zeslabení pohlavního pudu a potence, například při sexuálním předráždění. Čaj z chmelu je mírně močopudný, podporuje chuť k jídlu, zvyšuje činnost trávicích orgánů a má i dobré dezinfekční vlastnosti. Chmel se proto přidává do čajových směsí proti křečím, uplatňuje se při poruchách činnosti žaludku, žlučníku, jater, dvanácterníku a ledvin.
Léčivé účinky chmelu otáčivého
- Pomáhá proti nespavosti
- Pomáhá při předrážděnosti
- Uklidňuje nervy
- Je mírně močopudný
- Povzbuzuje chuť k jídlu
- Má zklidňující účinek na různá podráždění pokožky
Kontraindikace
Chmel se nedoporučuje užívat současně se syntetickými sedativy protože zvyšuje jejich účinky, je třeba konzultace s lékařem.
V některých případech může ovlivnit účinek antiestrogenových přípravků.
Také se nedoporučuje těhotným a kojícím ženám a dětem mladším 12 let.
Vedlejší účinky
Nejsou popsány.