Chmel otáčivý

Humulus lupulus
Humulus lupulus

Chmel otáčivý je popínavá bylina, která proslula v Evropě a českých zemích především jako jedna z rostlin, z nichž je vyráběno pivo. Má však nezanedbatelné zastoupení i v lékařském využití.
Na rozdíl od většiny jiných rostlin dáváme u chmelu přednost šišticím vyšlechtěných rostlin, sbíraným v chmelnicích, před divoce rostoucími. Pokud nemáme možnost jít do chmelnice, kupujeme si je v lékárně. 
Chmel je prastará kulturní rostlina. Odedávna sloužil nejen k výrobě piva, ale i k léčebným účelům. Používal se na více chorob, dodnes však přetrvalo jen jedno uplatnění, které využívá jeho všestranného, široce působícího uklidňujícího účinku na celý organismus. Chmel se úspěšně používá proti migréně, při neurastenii, při klimak­terických obtížích a proti nespavosti. Lidé, kteří těžko usínají, by měli místo škodlivých uspávacích tablet vypít šálek čaje z chmelových šištic. Pomáhá i plátěný polštářek napiněný šišticemi, položený vedle polštáře. Uklidňující účinek chmelu se využívá i k zeslabení pohlavního pudu a potence, například při sexuálním předráždění. Čaj z chmelu je mírně močopudný, podporuje chuť k jídlu, zvyšuje činnost trávicích orgá­nů a má i dobré dezinfekční vlastnosti. Chmel se proto přidává do čajových směsí proti křečím, uplatňuje se při poruchách činnosti žaludku, žlučníku, jater, dvanácterníku a ledvin.

Chmelové šištice nacházejí dobré uplatnění i při vnějším použití, hlavně jako součást různých druhů koupelí, kde je vítaný jejich uklidňující účinek. Ve formě obkladů dobře poslouží také na rány, k prokrvení pleti, při chorobném vypadávání vlasů a slabosti. Staré recepty doporučuji na posílení vlasů jejich umývání a oplachování pivem. 

Kontraindikace

Nejsou popsány.

Vedlejší účinky  

Nejsou popsány. 

Fotogalerie