Černucha setá (Černý kmín)

Nigella sativa
Nigella sativa

Popis, obsahové látky a léčivé účinky

Černucha setá, také zvaná černý kmín je jednoletá bylina s přímou, drsně chlupatou lodyhou a krásnými bledě modrými květy dorůstající výšky 10 až 30 cm.
Tento druh pochází z jihozápadní Asie, je však široce rozšířen v oblasti od severní Afriky přes Blízký východ až po Indický subkontinent a vzhledem k tisícileté tradici pěstování nelze oblast skutečného původu jednoznačně určit.
Jako léčivá rostlina a koření má černucha setá bohatou kulturní historii, sahající tisíce let do minulosti, a je opředena mnoha mýty. Většinou je známa jako černé semeno. Po dlouhé věky je využívána zejména ve Středomoří, Arábii, Indii a Dálném východě. Zbytky oleje ze semen byly nalezeny v i Tutanchamonově hrobce. Použití semen černuchy jako léčiva je zmiňováno také v Bibli.
Semena černuchy seté obsahují asi 27 % bílkovin, 29 % tuků, 25 % sacharidů, 8 % vlákniny, 0,5 až 1,6 % éterického oleje a asi 7 % celulózy. Jsou poměrně bohatá na vitamíny (jmenovitě A, B1, B2, B3 a C) a minerální látky (zejména Ca, K, Se, Cu, P, Zn a Fe). Mezi nenasycenými mastnými kyselinami převládá kyselina linolová a kyselina olejová. V semenech, kořenech a výhonech byl zjištěn také karoten a kyselina vanilová. Jsou přítomny také alkaloidy (z isochinolonových alkaloidů nigelicimin a nigelicimin N-oxid, z pyrazolových nigellidin a nigellicin), triterpeny (α-hederin), steroidní saponiny a kumariny.
Semena černuchy seté a olej z nich je hojně využíván v asijské medicíně (zejména v Indii a arabském světě) k udržení dobrého zdraví a léčení široké palety různých neduhů dýchací, trávicí a oběhové soustavy, poruch funkce jater a ledvin a k podpoře imunitního systému. Podávají se jmenovitě zejména při nachlazení, horečce, bolestech hlavy či zad, astmatu, diabetes, revmatismu, hypertenzi, různých mikrobiálních infekcích a k vypuzení parazitických červů z trávicí soustavy. Také se aplikuje na ekzémy, abscesy a napuchlé klouby, při bodnutí štírem, kousnutí hadem nebo psím pokousání. V arabských zemích je olej ze semen ceněn jako nejlepší prostředek na bolesti a ztuhlost kloubů.
V posledních dvou desetiletích se černucha setá dostala i do hledáčku oficiální lékařské vědy.
Výsledky dlouhé řady studií potvrdily řadu účinků, pro něž je rostlina využívána v tradiční a domorodé medicíně již po tisíciletí: stimulující účinek na imunitní systém, antioxidační působení, protirakovinné, protizánětlivé, analgetické, antibakteriální, antivirotické, antimykotické a antiparazitické účinky, působení proti vysokému tlaku a další.
Pozoruhodný je protirakovinný účinek semen černuchy seté a v nich obsažených látek, který byl prokázán v in vitro i in vivo studiích a týká se široké palety různých typů nádorových onemocnění. K prevenci onkologických onemocnění a zmírnění průvodních komplikací přispívají rovněž antioxidační a protizánětlivé účinky rostliny. Semena černuchy seté, olej ze semen nebo jednotlivé izolované účinné složky (thymochinon, α-hederin) jsou vhodným doplňkem regulérní chemoterapie, díky působení synergického efektu je možno v některých případech i snížit dávky chemoterapeutik.

Léčivé účinky černuchy seté

  • Má silné antioxidační účinky
  • Díky obsahu omega-3 mastných kyselin podporuje ředění krve
  • Podporuje dobré trávení a vylučování
  • Pomáhá při bolestech zubů a dásní
  • Uvolňuje zahlenění a čistí dýchací systém a posiluje jeho odolnost
  • Snižuje projevy zánětlivých reakcí v organismu
  • Olej z černuchy seté působí i jako diuretikum a mírný potopudný prostředek a také aktivuje sekreci mléka u kojících matek
  • Pomáhá moderovat hladinu krevního cukru
  • Nejzajímavější je pro diabetiky v případě prevence inzulínové rezistence

Kontraindikace

Konzumace černuchy se obecně nedoporučuje těhotným a kojícím ženám.
V případě, že užíváte léky či potravinové doplňky na ředění krve nebo úpravu hladiny krevního cukru, je potřeba konzumaci černuchy konzultovat s ošetřujícím lékařem.

Vedlejší účinky  

Užívání semene černuchy je v přiměřených dávkách bezpečné a nebyla prokázána významnější toxicita. Na základě výsledků některých toxikologických studií se občas nedoporučuje dlouhodobé užívání. Semeno může mít dráždivý účinek na pokožku a způsobovat dermatitidy. Při nadměrném užívání se mohou objevit zažívací potíže, jako vedlejší účinek se také mohou dostavit bolesti hlavy.

Fotogalerie