Chlebovník (Jackfruit)

Artocarpus altilis
Artocarpus altilis

Popis, obsahové látky a přínos pro zdraví

Chlebovník obecný, anglicky Jackfruit je až 20 m vysoký strom který původně pochází z ostrovů ve východní části Indického oceánu a západní části Tichého oceánu, nyní se ale pěstuje také v ostatních tropických regionech.
Plody chlebovníku mohou vážit i 10kg (největší sklizené kusy vážily 80kg), mají oválný tvar a drsný povrch zelenožluté barvy. Plod se skládá z černých podélných semen ukrytých v žlutých až světleoranžových dílcích dužiny (ty se konzumují). Dužina představuje asi třetinu váhy celého plodu. Vůně tohoto ovoce je velmi jemná, stejně jako chuť, která je nasládlá, osvěžující, podobná banánům a nektarinkám.
Plody chlebovníku obsahují hlavně polysacharidy, jednoduché cukry a vlákninu. Jejich poměr se liší podle toho, jak zralý plod je. Z vitamínů obsahuje především vitaminy skupiny B, provitamín A a vitamín C a z minerálů se obsahuje významné množství vápníku, dále pak horčík, draslík a fosfor.
Chlebovník obsahuje pouze 94 cal na 100 g, proto je vhodný jako součást dietní stravy. Také je bohatým zdrojem několika vysoce hodnotných sloučenin s potenciálními prospěšnými fyziologickými aktivitami" Je dobře známý pro své antibakteriální, antifungální, antidiabetické, protizánětlivé a antioxidační aktivity.
Chlebovník obsahuje funkční sloučeniny, které mají schopnost snižovat různá onemocnění, jako je vysoký krevní tlak, srdeční choroby, mrtvice a úbytek kostní hmoty. Je také schopen zlepšit svalovou a nervovou funkci, snížit hladinu homocysteinu v krvi.
Dietní vláknina přítomná v chlebovníku z něj dělá dobré objemové projímadlo. To zkracuje dobu expozice a váže se na chemikálie způsobující rakovinu, stejně jako minerály a vitamíny v tlustém střevě a pomáhá chránit sliznici tlustého střeva. Vysoký obsah vlákniny také udržuje hladké pohyby střev a zabraňuje zácpě.
Chlebovník má poměrně nízký glykemický index (GI), což je měřítko toho, jak rychle se hladina cukru v krvi zvýší po jídle. To se připisuje vláknině, kterou poskytuje, která zpomaluje trávení a pomáhá předcházet výkyvům hladiny cukru v krvi. Kromě toho jackfruit poskytuje významné množství bílkovin, které mohou pomoci zabránit příliš rychlému zvýšení hladiny cukru v krvi po jídle.

Vedlejší účinky  

Vzhledem k potenciálu chlebovníku snižovat hladinu cukru v krvi, mohou jedinci s diabetem potřebovat změnit dávkování léků, pokud toto ovoce jedí pravidelně.

Kontraindikace

Někteří lidé mohou být na chlebovník alergičtí, zejména ti, kteří jsou alergičtí na pyl břízy.

Fotogalerie