Losos obecný
Popis, obsahové látky a přínos pro zdraví
Losos má po úhoři a tuňáku nejvyšší obsah energie a tuku. Značný podíl nenasycených mastných kyselin činí lososa léčivým, protože obsahuje obzvláště mnoho omega-3 mastných kyselin. Maso lososa nabízí téměř celou paletu vitaminů, přičemž velmi silně jsou zastoupeny vitaminy B3, B4, D a E. Dále dodává tělu velké množství aminokyselin, například lysinu a cysteinu. Z minerálních látek se vyznačuje bohatým obsahem selenu - 30 mikrogramů ve 100 gramech, což je minimální denní dávka tohoto likvidátora volných radikálů, kterou by člověk měl konzumovat. Za zmínku dále stojí draslík, zinek, fluor a jód.
Kvůli obsahu omega-3 nenasycených mastných kyselin se losos doporučuje jako potravina při arterioskleróze, jelikož pomáhá odbourávat škodlivý cholesterol a mírnit záněty. Z toho důvodu a díky velkému množství aminokyselin by se maso z lososa mělo jíst i při zánětlivých kloubních potížích a onemocněních kostí. Tlumení zánětů může pomáhat při bolení v krku, kožních problémech a plísňových onemocněních. Cystein dobře uvolňuje hleny, například při bronchitidě. Kladný vliv komplexu vitaminů B na nervy a mozek dělá z lososa potravinu pomáhající při depresích, což je ještě zesíleno omega-3 mastnými kyselinami. Při infekcích močových cest mohou omega-3 mastné kyseliny tlumit zánětlivé reakce, kromě toho proti infekci působí i odvodňující účinky draslíku. Zinek posiluje imunitní systém a selen navíc podporuje tvorbu protilátek. Vitamin D zlepšuje vstřebávání draslíku ve střevech a je nutný při léčbě osteoporózy.
V tucích rozpustný vitamin E, působící antioxidačně, je při pojídání lososa obzvláště dobře využitelný, jelikož losos je velmi tučný. Fluor je potřebný pro tvrzení zubů, a je proto důležitý proti zubnímu kazu a parodontóze. Losos by měl být na jídelníčku pravidelně, protože tím se předcházíme uvedeným nemocem a nedostatku omega-3 mastných kyselin, vitaminu E a selenu.
Vedlejší účinky
Lososovité ryby, jako například losos a pstruh, mohou u citlivých osob vyvolat alergii.