Chia (Šalvěj hispánská)

Salvia hispanica
Salvia hispanica

Popis, obsahové látky a přínos pro zdraví

Tuto rostlinu znali už staří Aztékové a používali ji také jako platidlo, jak zmiňuje Mendozův kodex ze 16. století. Mexický stát Chiapas dostal své jméno právě díky pěstování semínek chia. V Kalifornii roste příbuzná rostlina Salvia columbariae, jejíž semínka jsou známa jako "zlatá chia".
Semínka jsou šedá až černá, dlouhá okolo jednoho milimetru, obsahují vápník, hořčík, fosfor a draslík, také antioxidanty a omega-3 nenasycené mastné kyseliny. Zahánějí pocit únavy, žízně a hladu.
Konzumují se vcelku i mletá, s jogurtem, jako součást zeleninových salátů nebo se přidávají do pečiva. Když se zalijí vodou, vytvoří výživný rosol, který může sloužit jako náhražka oleje a vajec. Semínka nemají žádnou chuť. Jsou vhodná i pro celiaky a diabetiky.

Semena obsahují 25-39 % mastného oleje. Hlavní podíl tvoří linolová kyselina (C18:2, 17-26 % v oleji) a α-linolenová kyselina (C18:3, 50-57 % v oleji), ostatní kyseliny jsou zastoupeny minoritně. Proteiny jsou zastupeny s nutričně vyrovnaným poměrem esenciálních aminokyselin, zejména s ohledem na obsah methioninu a cysteinu.
Dietní vláknina v rozsahu 18-30 % tvořená hlavně nestravitelnou celulózou, pentosany a ligninem. Tyto látky při interakci s vodou tvoří sliz o objemu až 10x větším, než je objem vlastních semínek.
Chia semínka mají na lidské tělo mnoho pozitivních účinků. Semínka jsou vhodnou potravinou při hubnutí, protože v žaludku absorbují velké množství vody, čímž nabobtnají a navozují pocit plnosti. Také jsou vhodné pro diabetiky, jelikož zpomalují proces trávení polysacharidů, což napomáhá k stálejší hladině cukru v krvi. 

Vedlejší účinky  

U některých lidí se na chia semínka může vyskytnout alergie, která se projevuje nadýmáním.
Při přímém použití nezpracovaných semen je potřeba zapít velkým množstvím vody, protože může jinak hrozit částečná obstrukce (ucpání) cest v trávícím/gastro-intestinálním traktu.

Fotogalerie