Heřmánek lékařský

Chamomilla recutita
Chamomilla recutita

Heřmánek je jednou ze základních léčivých bylin, které by neměly chybět v žádné domácí lékárně. Není problém si ho opatřit, neboť se dá nasbírat v přírodě, kde se vyskytuje hojně, i koupit v lékárně ve formě květní drogy nebo tinktury.
Již od středověku byl heřmánek považován za kouzelnou léčivou rostlinu.
O jeho významu svědčí také staré přísloví:"Před heřmánkem smekni "
Obsahuje modré silice (asi 1,5%, u pěstovaných forem až 3%) s hlavní složkou chamazulenem a dále bisabolol, farnesen, hořčiny, flavonové glykosidy, kumarinové látky, cholin, sliz, apigenin, který má protikřečové účinky, a další účinné látky.
Sbíranou částí je květ (Flos chamomillae), který se sbírá za suchého počasí 3 až 5 dní po rozkvětu (ještě před plným květem), přičemž květní stopka by neměla být delší než 2 cm. Suší se ve stínu nebo při umělém sušení za teplot do 40 °C.
Droga zejména uvolňuje křeče, působí protizánětlivě, dezinfekčně a potopudně. Dle J.A.Zentricha také příznivě působí při léčbě zánětů trávícího ústrojí, proti peptickému vředu, při nadýmání, ničí jedovaté produkty látkové výměny mikroorganismů jako jsou streptokoky nebo stafylokoky, je vhodná při angíně či zánětech v dutině ústní nebo hrtanu (jako kloktadlo). Preventivně lze dále heřmánku požít při potížích s trávením a stolicí (zácpy, průjmy), kdy se pije 2x denně nalačno heřmánkový čaj a k tomu se bere 1 až 2 lžičky mléčného cukru - není-li přítomno závažnější onemocnění, dokáže tato kůra během 3 až 4 týdnů napravit zcela střevní flóru. Obvykle se heřmánek bere formou nálevu, který se připravuje ze dvou čajových lžiček drogy na 200 ml vroucí vody. Při inhalaci se 1 polévková lžíce drogy vaří asi v 200 ml vody a pod přikrývkou se vdechuje 10 minut.
Protizánětlivého účinku chamazulenu (azulénů) se využívá při léčbě popálenin či při poškození kůže radiovým nebo rentgenovým zářením, neboť tato látka urychluje hojení, snižuje bolest a eliminuje tvoření jizev. Obklady či koupele z heřmánku lze použít i při dalších zánětlivých onemocněních, jako jsou např. hemeroidy.
Velmi užitečný je heřmánek jako součást inhalací při chřipkách, rýmách, zánětech průdušeki jako přísada do různých bylinných koupelí. Praktické je používání heřmán­ku ve formě tinktury, kterou i u nás běžně dostaneme. Přidáním jedné kávové lžičky můžemeheřmánkovou tinkturou vylepšit jiný již hotový čaj. Zevně používáme tinkturu na ránya kožní defekty, zředěnou na kloktání a výplachy, Přidáváme ji rovněž do inha­lací, koupelí a podobně.

Kontraindikace

Nejsou popsány. 

Vedlejší účinky  

U citlivých jedinců může při dlouhodobém užívání vyvolat alergickou reakci. 

Fotogalerie