Divizna velkokvětá
Popis, obsahové látky a léčivé účinky
Divizna velkokvětá ( lékařská) je v Česku běžnou rostlinou. Kvete na rumištích, podél starých zídek, na stráních, na železničních nástupištích, v opuštěných lomech i na pasekách. Daří se jí tudíž v půdách chudých na vláhu a na živiny. V půdách kamenitých, štěrkovitých a svažitých. pH půdy je vhodné pro pěstování divizny je zásadité až neutrální. Divizna je také rozšířena ve střední a jižní Evropě, v Nizozemí, Švédsku i na Kavkaze. Je užitečná pro včelaře, kteří semínka divizny sbírají a vysévají ji poblíž včelínů. Divizna je medonosnou pastvou pro včely na čvrt roku. V dřívějších časech sloužila jako krmení pro ryby.
Divizna patří mezi nejstarší léčivé rostliny. Ve starověku byla opředena pověrami, ale již tehdy se používala na průdušky a plíce. K tomuto účelu slouží výhradně i dosud. Uvolňuje hleny, léčí sliznice, čistí průdušky při chrapotu a pískání, pomáhá při zánětu průdušek a hrtanu a zmírňuje dráždění horních cest dýchacích.
Obsahuje zejména pentasacharid verbascosu, v listech je obsažen monoterpenoidní iridoidní glykosid aucubin, v květech jsou pak slizovité látky, karotenoidy, saponiny (verbascosaponin, verbascogenin), flavonoidy (rutin, hesperidin, apigenin, luteolin), a dále jsou přítomny třísloviny, éterické oleje, mastné substance, karbohydráty a tzv. thipsikyselina.
Sbíranou částí je květ (Flos verbasci), někdy jsou užívány i listy nebo kořen. Květ (s tyčinkami, ale bez kalicha) se sbírá postupně podle rozkvětu za suchého počasí od května do září a suší se co možná nejrychleji (nejlépe během jednoho dne) ve stínu nebo při umělém sušení za teploty do 60 °C.
Květ se užívá zejména při zánětlivých chorobách průdušek spojených s kašlem a při bronchiálním astmatu (usnadňuje odkašlávání). Látky v droze obsažené se vzájemně doplňují: Sliz vytváří na sliznici horních cest dýchacích ochranný povlak a chrání ji tak před drážděním a vysycháním, saponiny a flavonoidy zvyšují bronchiální sekreci a napomáhají tím rozpouštění hlenů. Mimo to má i účinky protizánětlivé, uvolňuje křeče a působí močopudně. Dle J.A.Zentricha lze drogu použít i při zánětlivých chorobách žaludku a střev. Květ smíchán s listem v poměru 1,5:2 podáván ve formě nálevu působí jako mírné projímadlo. Naklepané listy divizny bývají užívány jako obklady při otocích a vředech. Kořen divizny působí močopudně. Obklady z květů bývají užívány při léčbě bércových vředů, čaj z květů léčí poruchy činnosti sleziny a jater a reguluje menstruační cyklus. Při průduškových onemocněních je vhodné diviznu kombinovat s dalšími drogami, jako je např. bazalka, yzop, lípa, bez, sléz nebo tymián.
Léčivé účinky divizny velkokvěté
- Pomáhá nemocech průdušek, zánětu průdušek (bronchitidě)
- Pomáhá při nemocech plic, zápalu plic, zahlenění, chrapotu, kašli, pískání v dýchacích cestách
- Účinkuje při léčbě zánětu hrtanu
- Pomáhá při léčbě špatně se hojících ran
- Reguluje menstruační cyklus
- Celkově upravuje činnost střev, takže pomůže jak při průjmu, tak i při zácpě
- Působí protizánětlivé, uvolňuje křeče a působí močopudně
- Pomáhá při poruchách činnosti sleziny a jater
Kontraindikace
Není vhodná pro lidi s onemocněním jater a žloutenkou kvůli vysokému obsahu kumarinů.
U dětí do 12 let může vyvolávat alergie.
Doporučuje se omezit dávky divizny velkokvěté také během těhotenství a kojení, protože může negativně ovlivnit vývoj zdraví dítěte.
Vedlejší účinky
Nejsou popsány, nicméně se nedoporučuje souvisle užívat déle než 14 dnů.