Tamarind indický

Tamarindus indica
Tamarindus indica

Popis, obsahové látky a přínos pro zdraví

Tamarind indický (česky Tamaryšek) je stálezelený 10-20 m vysoký tropický strom pocházející z Afriky a pěstovaný v tropech celého světa. Vyznačuje se zpeřenými listy a jemně zaškrcovanými plody ve tvaru lusků. Dužnina plodů slouží jako potravina, strom však poskytuje mnohostranný užitek.
Dužnina plodů tamarindu obklopující semena slouží jako potravina. Má osvěžující kyselou až sladkokyselou chuť připomínající sušené švestky a vláknitou, málo šťavnatou konzistenci a vysokou cukernatost (až 35 %).
Může se pojídat syrová, vařená nebo sušená, připravují se z ní povidla a zavařeniny, přísady do jídel i nápoje. Je například součástí známé worcestrové omáčky a různých omáček na steaky, stejně jako indických čatní. Ze semen se získává jedlý olej a po tepelné úpravě a odstranění tvrdého osemení jsou rovněž jedlá.

Tamarind obsahuje vysoké procento vitamínu C a také množství vitamínu B a E a z minerálů vápník, fosfor, draslík, železo a mangan. Nechybí ani přírodní vláknina a celá řada příznivě působících sloučenin (zejména aminokyseliny serin, beta-alanin, leucin, prolin, fenylalanin a kyselina pipekolová), díky nimž je tamarind rovněž skvělým antioxidantem.
Kromě toho, že tamarind skvěle chutná, má také výborné účinky na náš organismus. Má detoxikační schopnosti, dokáže tedy tělo zbavit zbytků alkoholu či kofeinu.
Skvěle podporuje trávení a pomáhá zažívání. Kromě toho je také skvělým pomocníkem při velmi nepříjemné nemoci zvané migréna, která nám může velmi ztěžovat běžný život. Velmi se doporučuje užívat i při těhotenství, protože skvěle podporuje vývoj plodu a po porodu stejně dobře podporuje tvorbu mateřského mléka.
Díky tomu, že mezi hlavní vlastnosti tohoto plodu patří urychlování a zlepšování trávení se stává vhodným doplňkem i při hubnutí.

Nutriční hodnoty plodu tamarindu ve 100g

  • 314 Kcal
  • 0 g tuku, cholesterol 0 mg, nasycené tuky 0 g
  • Proteiny (bílkovina) 2.9 g
  • Karbohydraty 75.6 g
  • Vláknina 4.7 g
  • Vápník 141 mg, fosfor 165 mg, železo 0.9 mg, thiamin 0.46 mg, riboflavin 0.01 mg, niacin 1.3 mg, vitamín C 75 mg.

Kontraindikace

Tamarind není vhodný pro lidi užívající antidepresiva a také ty, kteří aktuálně užívají léky na ředění krve příp. aspirin.

Vedlejší účinky  

Při střídmé konzumaci tamarindu nebyly prokázány žádné vedlejší účinky. Může dokonce pomoci při potlačování obávané těhotenské zácpy nebo ranních nevolností.

Fotogalerie