Fazole (Fazol obecný)

Phasoleus vulgaris
Phasoleus vulgaris

Popis, obsahové látky a přínos pro zdraví

Fazole pěstovali před vice než 6000 lety Indiáni v Mexiku a Peru. Španělští a portugalští mořeplavci je dovezli do Afriky a do Evropy.
Mladé nedozrálé fazolové lusky obsahují 90 procent vody (mají 32 kcal / 133,76 kJ), 3 procenta sacharidů a maximálně 1 procento bílkovin.
Suché fazole jsou z 50 procent tvořeny sacharidy a ze 22 procent bílkovinami. Během zrání semen roste obsah bílkovin, esenciálních aminokyselin a sacharidů, vitaminů a vlákniny.
Fazole jsou téměř bez tuku, sušené mají vysoký energetický obsah a mají více kalorií (238 kcal / 994,84 ki) než nudle, rýže a libové maso. Ze sacharidů připadá největší podíl na vlákninu čistící střeva (bílé fazole například 9,3 procenta) a polysacharidy jako škrob, po nichž hladina cukru v krvi stoupá jen pomalu.
Ve fazolích jsou esenciální mastné kyseliny jako leucin, arginin a některé poloesenciální aminokyseliny, důležité v určitých fázích růstu i nemocí.
Velmi vysoký obsah draslíku, železa, zinku a fluoru v sušených fazolích je kvůli (rovněž obsaženým) kyselinám šťavelové a fytinové obtížně využitelný.
Z vitaminů B je vedle B2 a B6 obsažen především vitamin B12.
Naklíčením fazolí,sóji a mungo lze obsah vitaminů B a esenciálních aminokyselin zvýšit a zřejmě odbourat obsah fytinů.
V barevných fazolích jsou obsaženy antokyany. 
Fazole jsou nízkotučná potravina vhodná při žlučových a jaterních nemocech a zvýšeném cholesterolu. Lidi s podváhou a v rekonvalescenci posilují a sytí.
Při slabém trávení je nutno je dobře máčet nebo fazolovou mouku smíchávat s moukou z obilí. Vláknina v kombinaci s bylinami podporujícími trávení (například majoránkou) pomáhá při zácpě a hemoroidech.
Vysoký obsah leucinu a argininu stimuluje sekreci inzulinu a podporuje využití bílkovin, a v důsledku toho i tvorbu svalů.
Bílkoviny podporují růst vlasů a nehtů. Vitamin B1 je důležitý pro nervy a metabolismus sacharidů. 

Vedlejší účinky  

Při dně (pakostnici) se nemají jíst žádné fazole, protože z jejich bílkoviny se tvoří velké množství purinu a následně kyseliny močové.
Nevařené fazole, lusky a zelené fazole mohou svými teplotně nestálými fytohemaglutiny vyvolat zvracení, průjem a těžké krvácení v žaludku a ve střevech.
Syrové zelené fazolky se mají vařit 15 minut ve vodě.
Fazole z konzervy by se měly převařit.  

Fotogalerie