Banány

Musacae
Musacae

Popis, obsahové látky a přínos pro zdraví

Banánovník je rod bylin z čeledi banánovníkovitých . Zahrnuje jak zakrslé druhy, velké jen několik desítek centimetrů, tak zástupce náležící k nejvyšším bylinám světa (až 16 metrů). Plody banánovníků, banány, jsou žádané zboží, kvůli které byli rozliční zástupci rodu Musa zkulturněni a různě šlechtěni.
O banánech se poprvé zmiňují buddhistické texty v roce 600 př. n. l.. Údajně i samotný Alexandr Veliký měl během své výpravy do Indie v roce 327 př. n. l. možnost pochutnat si na banánech.

Banány jsou nejen chutné, ale hlavně velmi zdravé. Obsahují celou řadu důležitých vitamínů a živin a kladně ovlivňují trávení, zdraví srdce a hubnutí.
Banány obsahují velké množství vlákniny a také řadu antioxidantů.
Jeden středně velký banán (cca120 gramů) dále obsahuje :

Draslík : 9% doporučené denní dávky.

Vitamin B6 : 33% doporučené denní dávky.

Vitamin C : 11% doporučené denní dávky.

Hořčík : 8% doporučené denní dávky.

Měď : 10% doporučené denní dávky.

Mangan : 14% doporučené denní dávky.

Sacharidy : 24 g.

Vláknina : 3.1 g.

Bílkoviny: 1.3 g.

Tuky : 0.4 g.

Banány jsou bohatým zdrojem pektinu, což je druh vlákniny, který banánu dodává jeho strukturu a konzistenci. Nezralé banány obsahují pomalu stravitelný (rezistentní) škrob, který funguje jako rozpustná vláknina a není v trávicím traktu tráven.
Jak pektin tak pomalu stravitelný škrob mohou regulovat hladinu cukru v krvi po jídle a snižovat chuť k jídlu díky tomu, že zpomalují vyprazdňování žaludku.
V banánech obsažený draslík je velmi důležitý prvek pro zdravé srdce, zejména pro regulaci krevního tlaku a současně je také nutný pro správnou funkci ledvin.
Banány jsou často považovány za dokonalé jídlo pro sportovce, a to zejména díky vysokému obsahu živin a snadno a dobře stravitelných sacharidů.
Konzumace banánů vám může pomoci zmírnit křeče a otoky v souvislosti se sportovním výkonem či cvičením, které trápí až 95% lidí.
Banány obsahují několik druhů silných antioxidantů, jako jsou například dopamin nebo katechiny.Tyto antioxidanty jsou spojovány s řadou pozitivních účinků na lidské zdraví, včetně snížení rizika vzniku srdečních a degenerativních onemocnění. 

Vedlejší účinky  

Velmi nebezpečné mohou být banány pro osoby se špatně fungujícími ledvinami. Banány jsou totiž extrémně bohaté na draslík, takže lidé, kteří mají nemocné ledviny, banány nesmějí jíst.

Banány také obsahují velkou koncentraci cukrů, takže jejich časté užívání se kategoricky nedoporučuje pro osoby trpící cukrovkou nebo náchylné k plnosti, stejně jako se snažící se zbavit obezity. 

Fotogalerie