Hluchavka bílá

Lamium album
Lamium album

Popis, obsahové látky a léčivé účinky

Hluchavka je léčivá rostlina z čeledi hluchavkovitých. Je to vytrvalá bylina, dorůstá výšky 30 - 50 cm.
Květy, uspořádené v pěti až osmikvětých lichopřeslenech, rozkvétají postupně odspodu nahoru a mají příjemnou typickou medovou vůni. Hluchavka bílá kvete od května do září.
Hluchavka bílá patří mezi plevelné rostliny a je rozšířená po celé Evropě. Tento druh se vyskytuje i v mírné části severní Asie a byl zavlečen také do Severní Ameriky. U nás roste nejčastěji v lesích, křovinách, příkopech a na rumištích.
Pro farmacii se nejčastěji využívají květy kvůli obsahu slizových látek a katechinových tříslovin. Květy dále obsahují silici, flavonové glykosidy, isokvercitrin, saponin, cholin a biogenní aminy histamin, tyramin a metylamin. Nať má proti květu méně uvedených látek, ale obsahuje navíc řadu minerálů a stopových prvků.
Hluchavka užitá zevně (koupele a obklady) má účinek hyperemizující (překrvuje kůži a zmenšuje místní dráždivost). Její hojivé účinky se využívají při léčení mokvavých ran, popálenin, abscesů a hemeroidů. Pro koupel se využívá i nať. Nejvhodnější úprava je macerace. Horký macerát vlijeme do koupele.
Vnitřně v nálevu působí protizánětlivě a mírně diureticky (podporuje vylučování moči), ulehčuje také odkašlávání, např. při zánětech horních cest dýchacích a chronické bronchitidě. Upravuje také činnost střev a má kladný vliv na pravidelnou stolici. Lidové léčitelství využívá drogu pro tlumení křečových bolestí a menstruačních potíží.

Léčivé účinky hluchavky bílé

  • Pomáhá při léčbě horních cest dýchacích.
  • Upravuje činnost trávicí soustavy.
  • Pomáhá při při léčení mokvavých ran, popálenin, abscesů a hemeroidů
  • Zlepšuje činnost střev a podporuje pravidelnou stolici
  • Působí protizánětlivě a mírně diureticky
  • Tlumí křeče a mírní menstruační bolesti

Kontraindikace

Jde o velmi jemně působící léčivou bylinu. Žádné kontraindikace nejsou popsány. 

Vedlejší účinky  

Žádné vedlejší účinky této rostliny nejsou popsány, nicméně by se neměla vnitřně užívat déle než 8 týdnů bez přestávky.

Fotogalerie