Bĺkoviny
Součástí bílkovin jsou aminokyseliny, jichž se v těle vyskytuje asi dvacet. Většinu aminokyselin dokáže tělo samo produkovat, devět z nich však ne. Ty je nutno tělu pravidelně dodávat jídlem. Jsou životně důležité, proto se jim říká též esenciální aminokyseliny. Pouze pokud jsou všechny tyto aminokyseliny přítomny současně a ve správném množství, mohou se děti vyvíjet a dospělí zůstávat tělesně a duševně výkonní a zdraví. Chybí-li byť jediná z těchto esenciálních aminokyselin, má růst dětí poruchy, člověk je oslabený, rychleji stárne.
Potrava, která obsahuje všechny esenciální aminokyseliny, se nazývá "biologicky vysoce hodnotná".
Biologicky vysoce hodnotnou bílkovinu obsahují: maso, ryby, vejce, mléko a mléčné výrobky, luštěniny, brambory, obilí.
Aby se tělo zásobilo biologicky vysoce hodnotnou bílkovinou, nemusí potrava nutně obsahovat mnoho masa či ryb.
K zásobení organismu esenciálními aminokyselinami zcela stačí vejce, zelenina obsahující bílkoviny a mléčné výrobky. Na dostatečný přísun bílkovin se má dbát zejména u dětí a starých lidí.
Kolagen
Kolagen je skleroprotein, extracelulární, ve vodě nerozpustná bílkovina, která je základní stavební hmotou pojivových tkání. Tvoří 25-30 % všech proteinů v těle savců, ve formě kolagenních vláken je složkou mezibuněčné hmoty. V současnosti je známo nejméně 27 rozdílných typů kolagenů.
Kolagenové choroby tj. choroby charakteristické patologickými či degradačními formami kolagenu postihují např. srdce, cévy, svaly a kůži. Samotný kolagen hraje důležitou roli i při stárnutí organismu.
Existuje celá řada typů, nejdůležitější je kolagen typu I, II, III, IV, a V.
Nejrozšířenější je typ I, představuje 90 % kolagenu v organismech, je přítomen v pokožce, šlachách, kostech a zubech. Typ II se vyskytuje v chrupavkách. Typ III je kolagen embryonálního vývoje, později je nahrazen typem I. Typ IV se vyskytuje v bazální membráně epitelů. Kolagen typu V je charakteristický pro stěnu krevních cév.