Meruňky

Prunus armeniaca
Prunus armeniaca

Meruňky patří z hlediska výživových a biologických hodnot k nejcennějšímu peckovému ovoci.
Meruňky obsahují mimořádně vysoký podíl prekurzoru vitamínu A, ovlivňujícího imunitu, kromě přítomného vitamínu C. Již tři plody obsahují 2500 mezinárodních jednotek provitamínu A a splňují tím polovinu denní potřeby dospělého člověka. Karoteny chrání dužninu i sametovou slupku tohoto výtečného peckového ovoce před škodlivými volnými radikály. Žlutočervený vzhled poskytují rostlinná barviva, antokyany. Koncentrují se ve slupce i dužnině během zrání. 

Obecně uznávané léčivé účinky meruněk :

podporují imunitu a zhášení volných radikálů
omlazují a zpomalují stárnutí buněk
zlepšují náladu
pomohou z únavy a nesoustředění
ozdraví sliznice, kůži, vlasy, nehty
podpoří tvorbu buněk
zlepšují krevní obraz
pomáhají od suchosti sliznic krku a nosohltanu
zmírňují astmatické příznaky

Olej z meruňkových jader

Mezi jeho největší pozitiva patří zejména obsah více vitaminů skupiny B. K tomu ještě připočítejte A, C a F, které připravují unikátní koktejl nejen pro naše zdraví, ale i pro krásu. Užívat se může vnitřně, když povzbuzuje obnovu pleťových buněk, ale používá se i na vnější potřeby, když přináší úlevy pro všechny typy pokožky.
Zřejmě nejznámější vlastností je jeho jemnost. Díky tomu se může používat i při péči o pleť malých dětí. Ať máte jakýkoliv typ pokožky, nemusíte se také bát toho, že by vám olej z meruňkových jader uškodil. Ze všech druhů má nejlepší účinky u suché, kterou zklidňuje a rychleji pomáhá při obnovení ochranného filmu. Jeho výhodou je, že nezanechává mastný pocit a dobře se vsákne do pokožky. 

Vedlejší účinky  

Jsou známé pouze velmi zřídkavé případy alergie nebo nesnášenlivosti na meruňková jadérka. Pokud byste náhodu toto zjistili (nevolnost, závratě, atd.) zredukujte konzumované množství na takové, které vám nebude dělat těžkosti. 

Fotogalerie