Yacón

Smallanthus sonchifolius
Smallanthus sonchifolius

Popis, obsahové látky a léčivé účinky

Yacón je jednoletá rostlina dorůstající výšky 2-3 m, s jemně ochmýřenými tmavě zelenými listy. Žlutý složený květ na vrcholku stonku připomíná slunečnici, je však výrazně menší.

Původním stanovištěm jsou jihoamerické Andy na jejichž úbočích a v údolích roste až do výšek 3200 m n.m.. Vyskytuje se v deštných lesích Jižní Ameriky a lze ji nalézt v Peru, Ekvádoru, Bolívie a Kolumbie.
Rostlina tvoří podzemní trs se 4-20 masitými hlízami, z nichž každá váží v průměru 500 gramů. Čerstvá hlíza je světle žlutá až světle hnědá, na vzduchu však rychle mění zabarvení do tmavě hnědé až fialové.
V bylinné medicíně jihoamerických komunit jsou syrové hlízy užívány jako diuretikum, při problémech ledvin a močového měchýře, list se připravuje odvarem či nálevem a užívá se při zánětech močového měchýře, zánětu jater a ledvin (v Bolívii). V Peru se zábal z nahřátých listů užívá při moderaci myalgií (bolest svalů) a revmatismu.
V Brazílii se užívá nálevu z listu k moderaci cukrovky.
Hlíza je bohatý zdroj (až do 67%) fruktooligosacharidů (FOS). Tyto cukry dodávají hlíze její sladkou chuť, přitom však nezatěžují při konzumaci lidský metabolismus. Z tohoto důvodu se yacón ukazuje jako velmi slibná potravina pro diabetiky a jako podklad pro nízkokalorické sladidlo. Fruktooligosacharidy byly nedávno klasifikovány jako "probiotika". Vzhledem k tomu, že nejsou tráveny v lidském zažívacím traktu, nýbrž jsou v fermentovány ve tlustém střevě za přítomnosti několika bakteriálních druhů (především rody Bifidobacterium a Lactobacillus), pomáhají udržovat vyváženost střevní mikroflóry a napomáhají trávení. Výsledky provedené laboratorní studie naznačily, že probiotický účinek extraktu z hlízy yacónu v průběhu fermentace zvyšuje přirozenou produkci beta-glukanů, které fungují jako nespecifická imunostimulancia.
Hlízy i listy rostliny obsahují chlorogenovou, ferulovou a kávovou kyselinu, které jsou známé svými antioxidačními účinky. Několik sloučenin označovaných jako seskviterpenové laktony, které lze nalézt v listech rostliny, prokázaly v laboratorních testech antibakteriální a antimykotické aktivity.

Léčivé účinky bylinky yacónu

  • Pomáhá při zánětech močového měchýře, zánětu jater a ledvin
  • Působí jako probiotikum
  • Užívá se k moderaci hladiny cukru v krvi
  • Působí jako diuretikum
  • Pomáhá udržovat vyváženost střevní mikroflóry a napomáhá trávení  
  • Má antioxidační účinky
  • Působí antibakteriálně a antimykoticky
  • Stimuluje imunitní systém

Kontraindikace

Nejsou popsány.  

Vedlejší účinky  

Možnost fotodynamického a alergického projevu u zvláště citlivých jedinců.  

Fotogalerie