Aloe vera

Aloe vera
Aloe vera

Popis, obsahové látky a léčivé účinky

Aloe vera ( pravá ) je využívána již po tisíce let jako léčivá rostlina a její používání se rozšířilo po celém světě. Je oblíbenou bylinou v léčitelství i v domácím lékařství a je součástí mnohých kosmetických přípravků. V poslední době její mnohostranné účinky objevuje i západní medicína. Aloe poskytuje dva různé produkty s odlišným působením a využitím, známé jako gel a latex. Gel z aloe se zevně aplikuje zvláště na spáleniny, drobnější poranění a odřeniny, latex působí při podání vnitřně například jako razantní projímadlo. Mezi hlavní účinné látky obsažené v aloe pravé náleží polysacharid acemanan a v latexu glykosid barbaloin. Aloe pravá se též pěstuje jako pokojová rostlina.

Gel z aloe vera má nejen chladivé, hydratační a protizánětlivé účinky, ale dokáže napomáhat i likvidaci bakterií, virů a plísní. Čistá šťáva z aloe vera se používá vnitřně jako prostředek podporující správnou činnost zažívacího a imunitního systému.

Šťáva z aloe vera detoxikuje střeva a neutralizuje nadměrnou žaludeční kyselost. Příznivé účinky šťávy se projevují také při potížích se slinivkou břišní, aloe vera podporuje vylučování žluči.
Při oslabeném imunitním systému, by konzumace šťávy z aloe vera měla pomáhat při potlačování infekcí. Při kožních problémech je vhodné kombinovat vnitřní užívání šťávy nebo tablet se zevní aplikací gelu.
Gel je vhodným prostředkem k léčbě akné, ekzému, lupénky, a dokonce zmírňuje i průběh pásového oparu. S využitím gelu aloe vera se můžete setkat také u zubních lékařů, protože někteří ho aplikují před zákroky i po nich - aloe urychluje a usnadňuje léčbu dásní například po vytržení zubu. 

Léčivé účinky rostliny aloe vera

  • Detoxikuje organismus
  • Posiluje imunitu organismu
  • Pomáhá při paradontóze
  • Pomáhá při bolestech svalů
  • Pomáhá při problémech s cukrovkou
  • Užívá se při kožních onemocněních
  • Urychluje léčbu ran a popálenin
  • Pomáhá při překyseleném žaludku
  • Omezuje vypadávání vlasů
  • Zpomaluje postup rakoviny střev

Kontraindikace

Silně prokrvuje vnitřní orgány - může nastat i vnitřní krvácení při předávkování.
Nedoporučuje se v těhotenství a při nemocech ledvin.
Nedoporučuje se při krvácejících hemeroidech, při silné menstruaci, při nedostatečné je naopak vhodná.
Velmi opatrně musíme postupovat při vnitřním užití u pacientů s vředy v kterékoliv části zažívacího traktu 

Vedlejší účinky  

Při dlouhodobém podávání vyšších dávek, může dojít k poruše elektrolytické rovnováhy v organismu, hyperaldosteronismus (snížení obsahu K+), zánětům ledvin a potíží s trávením. 

Fotogalerie