Pohanka obecná
Popis, obsahové látky a přínos pro zdraví
100 gramů loupaného pohankového zrna má pozoruhodný obsah - například 72 gramů sacharidů, 9 až 11 gramů bílkovin a necelých 1,7 gramu tuku. Sacharidy mají podobnou skladbu jako u pšenice, tvoří je převážně škrob s vysokým podílem amylózy. Proto pohanka velmi nasakuje vodu. Obsahuje i vzácnou esenciální aminokyselinu glutamin. Pohanka poskytuje i velký počet minerálních prvků - především draslík, hořčík, fosfor a trochu selenu. Z vitaminů stojí za zmínku nikotinamid a vzácná kyselina pantotenová (B5).
Pohanka mírně staví při průjmu, což způsobuje její dobrá nasákavost. Při její konzumaci stoupá krevní cukr jen pomalu, pohanka sytí nadlouho a je výhodná při nadváze. Jakožto "nepravé obilí" je bezlepková, a proto potraviny z pohanky dobře snášejí celiaci. Pohanková bílkovina má vysokou biologickou hodnotu: stejně jako pravé obilí má všechny esenciální aminokyseliny. Díky této biologické hodnotě je pohanka ideální stravou pro děti, sportovce a pro posílení po těžkých nemocech. Aminokyseliny jsou kromě toho důležité pro vazivové tkáně, tvorbu protilátek a růstových hormonů. Glutamin se uplatňuje při infekcích, horečce a silné tělesné zátěži. Fosfor je hlavní součástí substance kostí a zubů. A kyselina pantotenová je důležitá pro procesy růstu, tvorbu sexuálních hormonů a obecně pro látkovou výměnu.
Pohankový čaj je považován za významný lék k posílení cév, s úspěchem používaný při křečových žilách.
Vedlejší účinky
Fagopyrin, nacházející se v okrajových vrstvách zrna, může při silném oslunění vyvolat kožní záněty. Jelikož se rozpouští v horké vodě, má se zrno před vařením omýt horkou vodou.