Pstruh obecný a štika obecná
Popis, obsahové látky a přínos pro zdraví
Pstruh obsahuje poměrně hodně bílkovin (asi 19,5 gramu), zato však málo tuku (2,7 gramu) ve 100 gramech masa, jehož energetický obsah je pouhých 100 kcal (418 kJ). Ostatně štika obsahuje jen 0,9 gramu tuku a má energetický obsah 82 kcal (342,76 Pstruh má vysoký obsah draslíku; 100 gramů pokrývá čtvrtinu denní potřeby. Dodává tělu 0,5 miligramu zinku ve 100 gramech masa, štika dokonce 0,8 miligramu. 300 gramů rybího masa kryje denní potřebu stopového prvku selenu. Za zmínku stojí i obsah vitaminů B. U aminokyselin zdůrazněme vysoký obsah lysinu, argininu a fenylalaninu.
Potoční pstruh a štika jsou vynikající netučné kuchyňské ryby. Proto se obě velmi dobře hodí jako dietní strava a pomáhají při nadváze.
Draslík, zinek a selen mají v těle významnou úlohu. Draslík je důležitý pro srdeční stahy, odvodňuje, a tím snižuje krevní tlak. Zinek je stopový prvek rozhodující pro imunitní systém a selen rovněž podporuje tvorbu protilátek a signálních látek aktivujících imunitní systém a chránících proti jedům zatěžujícím prostředí. Aminokyselina arginin navíc podporuje obranyschopnost tak, že zvyšuje aktivitu bílých krvinek.
Fenylalanin je důležitým transmiterem, který může mimo jiné zmenšovat deprese. Z toho důvodu by mělo maso pstruha být při depresivních náladách na stole o něco častěji. Rovněž obsažené vitaminy B jsou považovány za "vitaminy dobré nálady". Vitaminy, nízká tučnost a dobrá snášenlivost činí ze pstruha a štiky ideál ní stravu při jaterních problémech. Aminokyselina lysin je důležitým stavebním kamenem kolagenu pro kůži, kosti, šlachy a zuby a podporuje resorpci vápníku ve střevech a jeho zabudovávání do kostí. S přílohami bohatými na vápník, jako jsou špenát, mangold nebo tvrdý sýr, jsou pstruh a štika jídlem hodným doporučení i při slabých kostech a osteoporóze, problémech s vlasy, nehty a kůží. Připravené "namodro" jsou tyto ryby velmi prospěšnou večeří.
Vedlejší účinky
Pstruh bohužel patří k potravinám obsahujícím puriny. Proto by se při obtížích způsobených dnou měl jíst jen zřídka. Maso štiky obsahuje podstatně méně purinů,a může se tedy i při dně jíst častěji.