Argánie trnitá

Argania spinosa
Argania spinosa

Popis, obsahové látky a léčivé účinky

Arganový olej je rostlinný olej z jader plodů argánie trnité.

Nejčastěji bývá ve složení uveden jako Argania Spinosa kernel oil, česky odborně označovaný jako hydrogenovaný olej z jader argánie trnité.Je bohatý na tokoferoly, karoten, esenciální mastné kyseliny, využívá se i pro kosmetické účely. V současnosti je arganový olej jedním z nejdražších a nejcennějších olejů používaných v kosmetickém průmyslu.

Existují dva druhy arganového oleje, potravinářský a kosmetický. Potravinářský olej má tmavou barvu a výraznější aroma. Tento olej se běžně používá při vaření. Je velmi výživný a používá se k výrobě amlou, krému určeného k natírání na chléb. Tato pasta, skládající se z arganového oleje, drcených mandlí a medu, je častou součástí marocké snídaně.
Arganový olej je v kulinářském umění cenný díky svým organoleptickým vlastnostem. Chuť mandlí a ořechů, získaná slabým pražením plodů argánie (jež je příčinou tmavšího zabarvení oleje) obohacuje pokrmy jako kuskus, ryby a omáčky. Při použití arganového oleje je pozorována stabilizace hladiny cholesterolu v krvi.
V kosmetickém průmyslu je arganový olej využíván pro vysoké procento účinných látek (tokoferoly, karoten, esenciální mastné kyseliny, vitamíny A, E a F).
Vitamín A podporuje oběhový cévní systém. Vitamín E je silný protizánětlivý antioxidant který chrání buňky před UV zářením. Tím zabraňuje jejich degradaci a zpomaluje jejich stárnutí. Vitamín F hydratuje pokožku a zpomaluje proces stárnutí buněk pokožky. Vysoký obsah tokoferolů chrání pokožku a vlasy před volnými radikály, přičemž aktivně zpomalují proces stárnutí. Arganový olej je používán při léčbě kožních onemocněních, ekzémech, akné, popáleninách. Arganový olej zmírňuje svědění vlasové pokožky, snižuje suchost pokožky a vlasům dává vitalitu, sílu, lesk a hebkost. 

Léčivé účinky oleje z jader argánie trnité

  • Vyživuje vlasy
  • Udržuje zdravou pleť
  • Pomáhá při popáleninách a kožních onemocněních 
  • Snižuje hladinu cholesterolu
  • Pomáhá proti akné
  • Kladně působí na cévní systém
  • Pomáhá proti zánětům
  • Zpomaluje stárnutí buněk
  • Snižuje riziko vzniku nádorových onemocnění

Kontraindikace

Nejsou popsány.

Vedlejší účinky  

Při aplikaci léčiv s arganovým olejem se mohou u citlivých jedinců vyskytnout vyrážky, svědění nebo závratě.

Fotogalerie