Jitrocel kopinatý

Plantago lanceolata
Plantago lanceolata

Popis, obsahové látky a léčivé účinky

Jitrocel kopinatý je trsnatá vytrvalá rostlina z čeledi jitrocelovitých (Plantaginaceae), charakteristická typickou růžicí přízemních listů, ze které vyrůstá několik stvolů.
Rostlina je v dnešní době hojně rozšířena ve velké části světa i na území Česka, kde se vyskytuje na polích, u cest či na loukách.
Jedná se o léčivou bylinu, působí proti kašli a má protizánětlivé a antibiotické účinky, které jsou způsobeny přítomností glykosidu jménem aukubin, čehož se využívá k léčbě vředových chorob žaludku, dvanáctníků i tlustého střeva.
Jitrocel kopinatý obsahuje převážně v listech slizové látky, kyselinu křemičitou, kyselinu citronovou a až 2 % glykosidu aukubinu, dále pak enzymy invertin a emulsin.
Vyjma toho jsou v listech taktéž obsaženy třísloviny, vitamín C, hořčiny, draselné soli, zinek, kumariny a fenylethanoidy.
Právě přítomnost slizových látek způsobuje, že jitrocel kopinatý působí pozitivně proti kašli, jelikož tyto látky mají ochranné a sekretolytické účinky a současně zklidňují podrážděný krk.
Pro své pozitivní účinky se jitrocel využívá převážně k výrobě čajových směsí, které mají působit protizánětlivě a na trávení. Současně se z jitrocele vaří odvary při problémech s dýchacími cestami. Je to díky jeho schopnosti odhlenit dutiny.
Pro své léčebné účinky je znám již od Antiky, kdy byl využíván jako látka působící proti kašli, na opary, při kožních infekcích a jako protijed na vzteklinu.
V lidovém léčitelství se využívá jako látka usnadňující potíže způsobené astmatem.
Jitrocelový čaj je dobrý proti kašli, zahlenění průdušek a plic, pomáhá při žaludečním a střevním kataru, léčí zkažený žaludek. Uplatňuje se i při jaterních a žlučníkových obtížích, čistí močové cesty a krev.
Mezi lidmi je rozšířena praxe, kdy se čerstvá šťáva z listů používá na menší rány, ekzémy, spáleniny a zanícené rány. V současnosti se tato praxe nedoporučuje, jelikož hrozí, že se do rány zanese druhotná infekce.
Čaj je také využíván kuřáky jako podpůrný prostředek při odvykací kúře.  

Léčivé účinky jitrocele kopinatého

  • Pomáhá na odhlenění průdušek a plic
  • Pomáhá proti kašli
  • Pozitivně působí na horní cesty dýchací
  • Má protizánětlivé a antibiotické účinky
  • Pomáhá proti astmatu
  • Pomáhá při poruchách trávení spojených se zácpou.
  • Užívá se při žaludečním a střevním kataru
  • Čistí močové cesty a krev

Kontraindikace

Nejsou popsány.

Vedlejší účinky  

Nejsou známy žádné nepříznivé účinky jitrocele, čaj třeba ze samotné rostliny, můžeme pít bez obav i delší dobu. 

Fotogalerie