Kokos (Kokosovník ořechoplodý)

Cocos nucifera
Cocos nucifera

Popis, obsahové látky a přínos pro zdraví

Sušená dužnina kokosu (sušený strouhaný kokos) se v potravinářství často používá jako dekorační a aromatická přísada na sladké pochutiny jako jsou zákusky a dorty. Kokos je zdrojem i kokosové mouky a je základní potravinou pro velkou část světové populace.
Kvalitní kokosový tuk se získává mechanickým lisováním přímo na plantáži. Je přirozeně v tuhém stavu, aniž by musel být ztužen. Jelikož je tento tuk díky svému složení tepelně nejstabilnější ze všech dostupných olejů a tuků, hodí se k úpravám za vysokých teplot.
Kokosový ořech obsahuje :
vitamíny : B1, B2, B3, B6, E, C
minerální látky : železo, vápník,fosfor, hořčík, draslík, křemík, sodík
vlákninu
nasycené tuky které nezvyšují hladinu cholesterolu v krvi
proteiny
sacharidy 

Díky svému výjimečnému složení je kokosový olej označován jako přírodní antibiotikum. Kokosový tuk narušuje buněčnou stěnu bakterií, plísní a virů, užívá se proto i jako hojivá mast.
V kosmetice se využívá v tělových mlécích, sprchových gelech a někdy i ve vůních. Jako tělový olej je ideální pro suchou a citlivou pokožku, o kterou pečuje a také ji chrání. Lze jej použít na bolestivé bradavky, opruzeniny, popraskané rty, odličování, vlasy, holení nebo prevenci proti striím.

Protože kokosový ořech dodává tělu minerály, doporučuje se podávat dětem při prořezávání prvních zubů. Podporuje nejen tvorbu zdravé zubní skloviny, ale i zdravý růst vlasů a nehtů.

Vedlejší účinky  

Dužina kokosového ořechu není moc dobře stravitelná, proto ji není vhodné jíst na noc. Neměl by se konzumovat společně s mléčnými výrobky, protože tuky těchto potravin jsou rozdílné. Také by se neměl kokos míchat s vejcem.  

Fotogalerie