Yzop lékařský

Hyssopus officinalis
Hyssopus officinalis

Popis, obsahové látky a léčivé účinky

Yzop lékařský (Hyssopus officinalis) je rostlina z čeledi hluchavkovitých. Jsou to polokeře 20 - 60 cm vysoké, s hlubokým kořenem, s vystoupavými až poléhavými větvemi, krytými matně hnědou, šupinovitě se odlučující borkou, bylinné větve jsou víceméně přímé. Listy jsou skoro přisedlé, podlouhlé, kopinaté až čárkovitě kopinaté, krátce zašpičatělé. Yzop lékařský se pěstuje a pěstoval pro nať, která se přidává jako koření do jídel, dále jako okrasná a nektarodárná rostlina a též jako léčivka, a to dokonce i veterinární.

Obsahuje 0,3 až 1 % silice, ve které hlavními složkami jsou pinen, pinokamfon, isopinokamfon, limonen a sabinen, dále je přítomen flavonový glykosid hesperidin, asi 8 % tříslovin, hořčiny, marubiin, organické kyseliny (např. kyselina rozmarýnová), minerály a trochu pryskyřice.

Yzop se užívá zejména při léčbě průdušek (zahlenění, kašel, bronchiální zánět, astma apod.), kde působí desinfekčně až antibioticky a podobně působí i na močové ústrojí. Příznivě působí i v oblasti trávicího traktu, účinný je při zánětech, dyspeptických potížích spojených s nadýmáním či chronickém střevním kataru. Působí jako mírné tonikum, stimuluje organismus, čehož lze výhodně využít zejména při léčbě starších osob. Za studena podávaný zabraňuje pocení (hlavně nočnímu a klimakterickému). 

Léčivé účinky yzopu lékařského

  • Užívá se k léčbě průdušek (zahlenění, kašel, bronchiální zánět, astma apod.)
  • Působí desinfekčně až antibioticky na problémy močového ústrojí 
  • Je účinný při zánětech zažívacího traktu
  • Pomáhá při dyspeptických potížích spojených s nadýmáním či chronickém střevním kataru
  • Stimuluje organismus u starších osob
  • Zabraňuje nočnímu a klimakterickému pocení
  • Při suchém kašli se užívá jako kloktadlo

Kontraindikace

Yzop se nedoporučuje při stavech podráždění a nervozity. 

Vedlejší účinky  

V běžném dávkování nemá yzop vedlejší účinky, je však třeba používat ho s rozvahou, neboť silnější dávkování by mohlo mít negativní účinek. 

Fotogalerie