Chebule srdčitá (Guduchi)

Tinospora cordifolia
Tinospora cordifolia

Popis, obsahové látky a léčivé účinky

Chebule (někdy jako kebule) srdčitá je vytrvalý popínavý keř. Pochází z Indie, kde je známa pod názvy amrita nebo guduchi. V sankrstu se objevuje pod názvem Amrit, což se dá do češtiny přeložit jako nektar nesmrtelnosti. Podle legendy jím měl patron přírodní medicíny vyléčit všechny neduhy lidstva.

Z účinných látek chebule obsahuje diterpeny, alkaloidy, glykosidy, disacharidy, beta sitosterol, alfa-d-glukan a další.

Léčivé účinky bylinky chebule srdčité (guduchi)

 • Omlazení:
  Guduchi je významnou součástí bylin používaných v ájurvédské medicíně jako Rásajána neboli omlazující tonikum.
 • Imunita:
  studie prováděné na lidech za účelem zkoumání schopnosti chebule zvyšovat imunitu ukázaly, že toto působení je spojeno s posílením funkce ochranných buněk nazývaných mikrofágy (imunitní buňky, které jsou zodpovědné za boj s původci nemocí). Rostlina se používá pro zlepšení imunního systému a zvýšení odolnosti těla proti infekcím.
 • Cukrovka:
  Rostlina chebule srdčitá je dlouho známa v ajurvédské literatuře jako lék proti cukrovce tím, že snižuje hladinu krevního cukru v krvi.
 • Játra:
  důležitý účinek má chebule srdčitá u nemocí jater. Používá se jako imunomodulátor pro potlačení imunity při žloutence a jaterní fibróze. Bylo zjištěno, že rostlina je účinná při prevenci fibrózních změn a napomáhá regeneraci jater při hepatické toxicitě vyvolané působením drog.
 • Nemoci močových cest:
  při nemocech močových cest, protože hořčiny obsažené v této rostlině vykazují protikřečovité, protizánětlivé účinky, snižují horečku. Guduchi je vhodné jako diuretikum, napomáhá odstranění močových kamenů a snižuje obsah močoviny v krvi.
 • Zažívací systém:
  K dalším účinkům patří při celkové slabosti, dyspepsii. Pozitivně ovlivňuje zažívací obtíže, tedy snižuje překyselení, napomáhá trávení po zvracení, chronickém průjmu a úplavici.
 • Detoxikace:
  chebule srdčitá má detoxikační účinky, zejména na krev, ledviny a játra.
 • Kožní nemoci:
  chebule srdčitá čistí krev, podává se pro ošetření kožních obtíží
 • Další účinky:
  u revmatických obtíží. Dobré výsledky byly dosaženy při léčbě akutních zánětů zubů. Velmi pozitivní účinky byly dosaženy v léčbě neplodnosti a také roztroušené sklerózy.

Kontraindikace

Chebule srdčitá není vhodná pro děti do 3 let, těhotné a kojící ženy. 

Vedlejší účinky  

Dosud nebyly popsány nežádoucí účinky chebule srdčité, přesto vzhledem k nedostatku informací by se tato léčivá rostlina neměla podávat v období těhotenství a kojení. 

Fotogalerie