Černý kořen (Hadí mord španělský)
Popis, obsahové látky a přínos pro zdraví
Jako zelenina se začal černý kořen používat až v 16. století. Dle historických zdrojů pochází rostlina původně z jižní Evropy a Blízkého Východu. Jak je možné odvodit z jeho názvu, obecně se věří, že se hadí mord španělský rozšířil do zbytku Evropy právě ze Španělska.
Vzhledem k tomu, že je černý kořen odolný proti mrazu, daří se mu po celé Evropě a Asii.
Hlavními pěstiteli černého kořene jsou Francie, Belgie a Holandsko.
Černý kořen je velice podobný mrkvi či petrželi, liší se pouze barvou, jež je, jak už název napovídá, temně černá. Na povrchu bulvy se nacházejí jemné proužky a kořínky. Dužnina černého kořene je sněhově bílá a křehká. Po jakémkoli fyzickém zásahu vytéká z bulvy tzv. latex, což je hustá bílá šťáva, která po několika minutách zasychá a v místě poškození či řezu utvoří bílý film.
Chuť kořene je jemná, připomíná vzdáleně kokos nebo loupané mandle.
Obsahuje velké množství vody, bílkovin, tuků a vlákniny.
Obsahuje vitamíny C, E, B1, B2 a provitamín A, z minerálních látek hodně vápníku, hořčík, železo, mangan, měď, fosfor a zinek.
V černém kořenu se nachází vysoký obsah sacharidů a inulinu, čímž je velice vhodný zejména pro diabetiky.
Je velmi dobře stravitelný a pro svůj obsah účinných látek se hodí pro šetřící diety, pro diabetiky, revmatiky a nebo k zotavení střevní mikroflóry po léčbě antibiotiky či střevní chřipce.
Léčí i chronické záněty močových cest a ledvinové kaménky.
Povzbuzuje látkovou výměnu (metabolismus), je vhodný při ekzému, dně a revmatismu, ale také při osteoporóze, zlomeninách a problémech s klouby, protože vyživuje klouby i kosti.
Díky svému složení i tomu, že ve 100 gramech má pouhých 14 kalorií, se používá jako součást redukčních diet, ale také při nechutenství u dětí a dospělých. Využívá se i k obnově pochodů v trávicí soustavě, například po střevní chřipce.
Jedná se o velice chutný a zdraví prospěšný druh zeleniny.
Lehce se stravuje, a díky asparaginu, lactucinu a levulinu podporuje činnost žláz s vnitřní sekrecí.
Vedlejší účinky
Kořen je třeba oloupat a ihned ponořit do vody s citrónovou šťávou nebo zředěného mléka, rychle černá.
Někdy se doporučuje kořen nejprve krátce povařit a až potom loupat.