Durian

Durio zibethinus
Durio zibethinus

Popis, obsahové látky a přínos pro zdraví

Durian, pocházející z jihovýchodní Asie, je na Západě znám přibližně 600 let. Britský přírodovědec 19. století Alfred Russel Wallace popsal jeho chuť jako "bohatý vanilkový krém s výraznou chutí mandlí". Dužina, kterou lze konzumovat v různém stadiu zralosti, se používá k ochucení široké řady chuťově výrazných a sladkých potravin v kuchyních jihovýchodní Asie.

Durian, přezdívaný "král ovoce" a labužníky celého světa považovaný za lahodnou pochoutku, je charakteristický svou velikostí, silnou vůní a tlustou slupkou pokrytou pyramidovitými trny. Plod může dorůst délky až 30 cm a průměru 15 cm a má obvykle hmotnost 1-3 kg. V závislosti na druhu je plod podlouhlý až kulatý, barva slupky se pohybuje od zelené po hnědou a dužiny, ukrývající červenohnědá semena, od světle žluté po hnědou.

Durian je ovoce výjimečně bohaté nejen na vitamíny, ale i na vzácné železo či draslík. Jeho chuť je oslavována jako lahodný zázrak, možná je nejzdravějším dezertem na světě.
100 g durianu má energetickou hodnotu 147 kcal, obsahuje 2 g bílkovin, 23 g sacharidů, 5 g tuků a 4 g vlákniny.
Durian také obsahuje Vitamín C: 80 % denní dávky (DV), Thiamin: 61 % DV, Mangan: 39 % DV, Vitamín B6: 38 % DV, Draslík: 30 % DV, Riboflavin: 29 % DV, Měď: 25 % DV, Folát: 22 % DV, Hořčík: 18 % DV, Niacin: 13 % DV.
Dále antokyany, karotenoidy a polyfenol. Je také bohatý na zdravé rostlinné sloučeniny, jako jsou fytonutrienty a flavonoidy. Mnohé z nich působí jako antioxidanty.
Všechny části kořene - listy, kůra, kořeny a bobule - se v tradiční malajské medicíně používají k léčbě různých onemocnění, včetně vysoké horečky, žloutenky a kožních onemocnění.

Podle provedených výzkumů přináší durian následující zdravotní benefity:

Snižuje riziko rakoviny
Ovoce durian má antioxidační vlastnosti, které mohou pomoci snížit riziko rakoviny. Ovoce obsahuje polyfenoly, které inhibují růst rakoviny a dokonce zabíjejí rakovinné buňky. V provedené studii ovoce prokázalo ochranné účinky proti buněčným liniím rakoviny prsu.
Je známo, že volné radikály ničí zdravé buňky a způsobují šíření rakoviny. Ovoce durian pomáhá snižovat riziko rakoviny, protože antioxidanty bojují s volnými radikály.

Pomáhá předcházet kardiovaskulárním onemocněním
Organosíra obsažená v přípravku snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění regulací zánětlivých enzymů.

Bojuje s infekcí
Slupka ovoce obsahuje sloučeniny s antibakteriálními a protikvasinkovými vlastnostmi.

Udržuje zdravou hladinu cukru v krvi
Pomáhá udržovat hladinu cukru v krvi. V jedné studii konzumace durianu zlepšila křivku inzulínové odpovědi u 10 pacientů s diabetem.
Antioxidanty v ovoci také pomáhají snižovat oxidační stres, který může zhoršit příznaky cukrovky. Durian má také nízký glykemický index (GI). Proto ovoce nezpůsobuje skoky v hladině cukru v krvi.

Podporuje zdravé trávení
Vláknina pomáhá usnadnit pohyb střev. To zabraňuje zácpě a zlepšuje zdraví trávení. Thiamin v ovoci může zlepšit chuť k jídlu a celkovou pohodu u starších osob.Vláknina v ovoci durian stimuluje peristaltický pohyb. Usnadňuje trávicí proces ve střevech. Pomáhá také léčit problémy, jako je nadýmání, pálení žáhy a křeče.

Pomáhá regulovat hladinu krevního tlaku
Durian je dobrým zdrojem draslíku. Výzkumy ukazují, že zvýšený příjem draslíku může snížit hladinu krevního tlaku.
Draslík v ovoci funguje také jako vazodilatátor. Pomáhá udržovat rovnováhu mezi tekutinou a solí v tělesných buňkách. Minerál snižuje tlak na krevní cévy, snižuje riziko srdečního infarktu nebo mrtvice.

Pomáhá oddálit stárnutí
Vitamin C na který je durian bohatý je silný antioxidant, který snižuje oxidační stres způsobený volnými radikály. Čím nižší je oxidační stres, tím pomalejší je proces stárnutí.
Durian je také bohatý na další antioxidanty. Studie ukazují, že antioxidanty pomáhají redukovat některé známky stárnutí pleti.
Ovoce durian dokáže redukovat známky předčasného stárnutí, včetně jemných linek, vrásek nebo stařeckých skvrn.

Chrání zdraví kostí
Durian je také bohatý na draslík a magnesium .
Tyto dva minerály významně přispívají ke zdraví kostí.

Vedlejší účinky  

Durian je opravdu velmi silně aromatický, dokonce tak, že bývá zakazován v hotelích, městské i letecké dopravě.
Durian zvyšuje hladinu cukru v krvi více než například banány nebo mango. Také může u některých osob vyvolat žaludeční potíže, průjem, nebo alergickou reakci.

Fotogalerie