Hloh obecný

Crataegus laevigata
Crataegus laevigata

Hloh obecný je opadavá listnatá dřevina tvaru keře nebo stromu, dosahujícího výšky nejvýše 8 metrů.
Roste v celé západní a střední Evropě, částečně je rozšířen i v severní Africe a v Asii. Vyskytuje se ponejvíce v polostinných místech, často na okrajích lesů nebo podél potoků, nejčastěji na propustných půdách.
Často vytváří houštiny. V zahradnictví se používá na pěstování živých plotů. 
Hlavní a nejvýznamnější léčebné použití hlohu vychází z jeho vynikajícího působení na tak časté a nebezpečné srdeční choroby.
Proto je hloh hotovým požehnáním pro nemocné srdce, neboť posiluje a prokrvuje srdeční sval, uklidňuje a povzbuzuje činnost srdce, odstraňuje silné bušení a arytmii, rozšiřuje věnčité tepny kolem srdce, výrazně zlepšuje a stabilizuje srdeční činnost a blahodárně působí při angině pectoris.
Mimo přímý účinek na srdce pomáhá i při průvodních chorobách.
Reguluje také krevní tlak, hlavně pokud je vysoký, uvolňuje a čistí vápenaté usazeniny v cévách, čímž zlepšuje krevní oběh.
Důležité je vědět, že hloh působí velmi pomalu. Jeho příznivé účinky se projevují až po několika týdnech, někdy až po měsících, během nichž ho musíme užívat denně bez přerušení. Účinky jsou pak překvapivě dobré a trvalé.
Hloh se používá také jako tišící prostředek.
Kdo často nemůže usnout, měl by vypít večer šálek hlohového čaje s medem. Takový čaj pomáhá i při celkové únavě, nedostatku energie, závratích, dušnosti, pocitech strachu a nervozity. 

Kontraindikace

Nejsou popsány. 

Vedlejší účinky  

Užívání hlohu v kombinaci s jinými, hlavně syntetickými srdečními léky se nedoporučuje.
Proto je vhodné začít užívat hloh preventivně, hned při prvních příznacích srdečních obtíží, kdy ještě není nutné užívat jiné, silnější léky. 

Fotogalerie