Rambutan

Nephelium lappaceum
Nephelium lappaceum

Popis, obsahové látky a přínos pro zdraví

Rambutan pochází z Malajsie, nyní je rozšířený převážně po celé jihovýchodní Asii a mezi největší pěstitele vůbec patří Thajsko.

Plody jsou většinou oválné, zbarvené do červena. Jejich velikost se pohybuje kolem 6 centimetrů a na slupce ovoce se nacházejí měkké trny. Pod touto slupkou nalezneme měkkou dužinu ve žlutobílé barvě. Chuť této dužiny je aromatická, sladkokyselá a přímo vynikající. Celý plod je velice podobný liči a to nejen svou chutí, která je jen u rambutanu o něco výraznější, ale také svým vzhledem.
Rambutan tvoří z 80% voda. Dále obsahuje víceméně zanedbatelné množství živin. Významný je obsah vitamínu C, jehož je ve 100 g ovoce 30 mg, dále obsahuje vitamín B a z minerálů hlavně mangan, draslík, železo a fosfor.
Kromě dužiny je jedlé i semeno, které má vysoký obsah rostlinných tuků a kyselin. Syrové může být jedovaté, ale opražené nebo vařené je považováno za velkou pochoutku.
Po celá staletí je rambutan v Asijské medicíně využíván k léčbě celé řady zdravotních obtíží, mezi něž patří podpora trávení, silnějších kostí nebo kontrola hladiny cukru. Využívané jsou i jeho antioxidační a antimikrobiální vlastnosti.
Rambutan je bohatý na antioxidanty a vlákninu, která podporuje zdravé trávení.
Dále studie prokázaly silné antimikrobiální vlastnosti, které mohou bránit infekcím a nemocem.
Rambutan je také skvělým zdrojem manganu, který je důležitým minerálem podporujících tvorbu kostí.
Toto ovoce také posiluje imunitu a pomáhá při detoxikaci organismu.
Obsah železa v ovoci pomáhá udržovat normální fungování kardiovaskulárního systému a předcházet anémii, kyselina nikotinová snižuje krevní tlak. Buničina obsahuje fosfor, který pomáhá posilovat kosti a zuby.

Vedlejší účinky  

Přezrálé ovoce by neměli konzumovat lidé s hypertenzí a cukrovkou kvůli přeměně cukru na alkohol.

Fotogalerie