Ubos

Spondias mombin
Spondias mombin

Popis, obsahové látky a léčivé účinky

Ubos (Spondias mombin) roste v deštném pralese v pobřežních oblastech Střední a Jižní Ameriky a Asie. Jedná se o vzpřímený strom, dosahující výšky až 24 metrů.
Aromatické plody, necelé tři centimetry dlouhé, tvaru oválné švestky, mají kožnatou slupku a tenounkou vrstvičku exoticky chutnající dužniny. Strom bývá obsypaný množstvím hroznů, sestávajících z více než dvanácti plodů. Většinu plodu, bohatého na vitamín B1 a C, tvoří oválné semeno.
V Surinamu se plod zpravidla konzumuje ve formě šťávy nebo se nechá povařit s cukrem a existuje zde pořekadlo, že jakmile jednou ochutnáte tropickou švestku, neboli "mopé", jak se jí zde říká, určitě se do Surinamu znovu vrátíte.

Vzhledem k vysokému obsahu tříslovin u druhů rodu Spondias na ethnomedicinální užití kůry při ošetření popálenin na kůži. Roth a Lindorf, 2002 odkazují na četná užití v etnomedicíně, mimo jiné na užití vodného extraktu při infekcích způsobených Candidou albicans, dále na užití při metrorhagii, polymenorhei, dále užití odvaru při svalové bolesti, bolestech břicha, nephritidě a při čištění otevřených ran s dalším odkazem na užití při ošetření popálenin na kůži.
Odvar lýka je užíván k vaginálním výplachům a při ošetření hemoroidů.
V peruánské přírodní medicíně je doporučeno 3-5 g mleté kůry / lýka na 1 litr vody, připravit odvar a popíjet 3 x denně šálek (ca 200 ml.). Při kožních obtížích se kombinuje pití s potíráním postižených míst odvarem (2 x denně).
V tradiční surinamské medicíně se šťávy z listů užívá k léčbě: očních zánětů, průjmu, doprovázeného křečemi, a pohlavních nemocí (vývar z listů).

Léčivé účinky rostliny ubos

  • Užívá se při zánětech a infekcích pohlavních orgánů a močového měchýře

  • Užívá se při problémech trávícího traktu, vředech žaludku, dvanáctníku, střev

  • Užívá se při tuberkulóze a astmatu

  • Pomáhá při revmatismu

  • Pomáhá při menstruačních bolestech a zvýšeném krvácení

Kontraindikace

Nevhodné při těhotenství, nebo očekávaném těhotenství.

Vedlejší účinky  

Plod je jedlý, při požití většího množství však může vyvolávat nauzeu a zvracení.

Fotogalerie