Batáty (Sladké brambory)

Ipomoea batatas
Ipomoea batatas

Popis, obsahové látky a přínos pro zdraví

Batáty jsou hlízy rostliny povijnice batátové, původně pocházejí ze střední Ameriky, z oblasti mexického poloostrova Yucatán a ústí Orinoka ve Venezuele.
Dnes existuje více než 400 různých odrůd batátů, navzájem se liší především barvou dužiny (fialová, načervenalá, oranžová, žlutá, bílá) a slupky, strukturou, tvarem a intenzitou sladké chuti.

Čerstvé hlízy obsahují 70 % vody, 18 % škrobu a 6 % cukru (dohromady 24 % sacharidů). Jejich energetická hodnota je asi o polovinu větší než u obyčejných brambor. 100 gramů má energetickou hodnotu zhruba 300 kJ. Sladkou chuť mají díky fruktóze, glukóze a sacharóze.
Batáty patří k nejvýživnějším druhům zeleniny vůbec. Jsou dokonce prevencí i proti rakovině.
Batáty obsahují velké množství zdraví prospěšných látek, například vitamin C. Ten se v nich vyskytuje ve velkém množství a podporuje hlavně náš imunitní systém. Pomáhá i proti různým degenerativním onemocněním očí a přispívá k hojení ran.
Dále vitamin B6, který je skvělý jako prevence proti srdečním onemocněním, ale pomáhá i proti nespavosti a depresím.
Batáty obsahují i betakaroten, což je rostlinné barvivo, které dokonce zabraňuje vzniku rakoviny dásní, úst, žaludku či slinivky břišní, dále draslík, který má také vliv na správnou funkci srdce, a snižuje tak možnost vzniku kardiovaskulárních problémů. Kromě toho snižuje krevní tlak a pomáhá i omezovat možnost tvoření ledvinových kamenů.
Dále v batátech najdeme i rostlinné steroly, které snižují hladinu cholesterolu a snižují i možnost vzniku rakoviny v trávicím traktu. Obsahují také pektin, která tvoří velkou část vlákniny, již v batátech najdeme. Stejně jako steroly má dobrý vliv na snižování hladiny cholesterolu.

Vedlejší účinky  

Žádné významné negativní vedlejší účinky nejsou popsány.

Fotogalerie