Graviola (Annona)

Annona muricata
Annona muricata

Popis, obsahové látky a léčivé účinky

Graviola je malý, vzpřímený stálezelený strom dorůstající výšky 5-6 m, s velkými, lesklými a hladkými, tmavě zelenými listy. Dává velké, srdčité, jedlé plody, velké 15 - 20 cm v průměru, žlutězelené s bílou dužinou. Graviola je domácí v nejteplejších tropických oblastech Severní a Jižní Ameriky, včetně Amazonie.
Od 40. let, kdy se započalo se zkoumáním vlastností gravioly, v ní bylo objeveno mnoho účinných složek a chemických sloučenin. Většina výzkumu se zaměřuje na nový soubor chemických látek, které se nazývají annonacenové acetogeniny. Graviola produkuje tyto přírodní sloučeniny v listech a stonku, kůře a semenech.
Tři na sobě nezávislé výzkumné skupiny ve svých osmi klinických studiích potvrdily, že tyto látky mají značně protinádorové vlastnosti a selektivní toxicitu proti různým typům rakovinových buněk (aniž by poškozovaly zdravé buňky).

Léčivé účinky bylinky graviola

  • Užívá se k léčbě novtvarů a nádorových nemocí
  • Pomáhá při léčbě rakoviny
  • Pomáhá při  léčbě nemocí způsobených parazity
  • Snižuje krevní tlak
  • Užívá se k podpoře a moderaci srdeční činnosti
  • Pomáhá při léčbě depresí 

Kontraindikace

Graviola může zesílit účinek antihypertensiv a kardiodepresiv resp. antidepresiv a interferovat s MAO-inhibitory.

Vedlejší účinky  

Lidé užívající antihypertensiva by se měli poradit se svým lékařem a podle toho sledovat krevní tlak (jako léky by měly být upraveny). 
Velké dávky mohou způsobit zvracení. V takovém případě omezte užívání.
In vitro byly prokázány významné antimikrobiální vlastnosti. Chronické, dlouhodobé užívání této byliny může vést k odumírání prospěšné bakterie v zažívacím traktu.
Doporučuje se nahrazení diety probiotickými a zažívání podporujícími enzymy, pokud graviolu užíváte déle než 30 dní. 

Fotogalerie