Hrušky

Hrušky
Hrušky

Popis, obsahové látky a přínos pro zdraví

Hrušky lze vysledovat do doby přibližně 2000 let před Kristem. Řekové a Římané pěstovali různé odrůdy, Plinius jich znal již 38. V 1. století po Kristu zakládaly římské legie severně od Alp ovocné zahrady.
Jako u jablek se i u hrušek mnoho účin ných látek nachází ve slupce a těsně pod ní. Hrušky mají vysoký obsah vitaminu C, vitaminů B a betakarotenu. Kromě toho jsou bohaté na minerální látky - obsahují větší množství draslíku, hořčíku, vápníku, železa, fosforu, zinku, jódu a mědi.
Z rostlinných fenolů hrušky obsahují proantokyany a flavonoglykosidy.
Koncentrace sloučenin kyseliny hydroskořicové a katechinů může být ve slupce až desetkrát vyšší než v dužnině, flavonoglykosidů ještě vyšší. Hrušky obsahují hodně ovocného cukru a méně ovocných kyselin než jablka, a mají proto sladší chuť. Obsahují 16% sacharidů - z ovoce mají po banánech jejich druhý nejvyšší obsah.
Hrušky stejně jako jablka nabízejí zdravou a pro diabetiky příznivou kombinaci ovocného cukru a vlákniny ve formě pektinů. 100 gramů vydá 55 kcal (229,9 kJ) energie.
Draslík obsažený v hruškách odvodňuje, což posiluje ledviny a šetří srdce. Proto jsou hrušky obzvláště vhodné pro pacienty s vysokým krevním tlakem.
Pektiny jsou rovněž dobré pro srdce a krevní oběh, jelikož mají kladný vliv na hladinu cholesterolu a zabraňují tak kornatění tepen.
Hrušky mají spíše zásadité než kyselé minerální látky, a proto vyvažují jejich poměr v těle. To je důležité při naší na bílkoviny bohaté výživě, která je většinou kyselá. Hrušky se s oblibou doporučují při dně, revmatismu a artritidě, jelikož mají mít kladný vliv na hladinu kyseliny močové, která je u již zmíněných nemocí většinou chronicky zvýšená.
Kromě toho zinek a železo posilují imunitní systém, stejně jako vitamin C. Proantokyany patří k nejlepším likvidátorům volných radikálů a mohou, stejně jako flavonoglykosidy a katechiny, být prevencí rakovinných onemocnění, jelikož neutralizují jedy zatěžující životní prostředí.
Zralé hrušky jsou obzvláště dobře stravitelné a prospěšné, povzbuzují pohyby střev a navíc předcházejí zácpě.  

Vedlejší účinky  

Nezralé tvrdé hrušky mohou citlivým lidem ležet v žaludku a způsobovat nadýmání.
Proto by zvláště děti a staří lidé neměli jíst nezralé hrušky.
Aby se prodloužila jejich skladovatelnost, mohou se hrušky stříkat. Z toho důvodu je lépe dávat přednost hruškám ekologicky pěstovaným. 

Fotogalerie