Houby

Houby
Houby

Popis, obsahové látky a přínos pro zdraví

Především v Asii jsou houby po tisíciletí známy jako potravina a léčivo. V Evropě se k lékařským účelům využívají pravděpodobně od mladší doby kamenné.
Houby, přesně vzato, nejsou ani rostliny, ani živočichově, ale tvoří samostatnou systematickou skupinu, která ani nemá listovou zeleň, ani neprovádí fotosyntézu. Kromě toho stěny jejich buněk nejsou z celulózy, jak je obvyklé u rostlin, ale z chitinu jako u hmyzu.
Jedlé houby mají ve srovnání s jinou zeleninou nízký obsah sacharidů (1 gram ve 100 gramech) a průměrný obsah bílkovin a vlákniny. Obsahem vlákniny vynikají se 6 gramy hřiby. Stavební kámen buněk chitin je nestravitelný. Pozoruhodný je vysoký obsah stopových prvků zinku a železa.
Hřiby dokonce obsahují 1,5 miligramu zinku ve 100 gramech. Kromě toho žampiony obsahují chrom (20 mikrogramů). Houby obsahují vitamin D, ale i jeho předstupeň ergosterol. Všechny jedlé houby mají vysoký obsah vitaminu B3 (niacinu).
Hřiby a žampiony mají obzvláště hodně kyseliny pantotenové (B5) a vitaminu B6
Jedlé houby se velmi dobře hodí pro redukční stravu, jelikož mají nízkou výživnost a neobsahují téměř žádné tuky a bílkoviny, zato však obtížně stravitelný chitin. Doporučuje se jejich kombinování s nízkokalorickými sacharidovými potravinami, jako jsou rýže, brambory a nudle. Taková kombinace je účelná, protože různé obsahové látky hub (chrom, zinek, vitamin B3, B5, B6) velmi dobře podporují metabolismus sacharidů. Z tohoto důvodu jsou houby ideální pro diabetiky, protože nezvyšují hladinu krevního cukru, a navíc dodávají cenné stavební kameny pro metabolismus sacharidů.
Při kožních problémech lze houby doporučit díky jejich obsahu vitaminu D, vitaminu B3 a zinku.
Zinek je nejdůležitějším stopovým prvkem pro imunitní systém. Je odpovědný za disponibilitu inzulinu a podporuje růst kůže, vlasů a nehtů.
Chrom zajišťuje resorpci glukózy z krve do buněk těla, takže hladina inzulinu tolik nestoupne.
Železo má zásadní význam pro tvorbu krve a jako stavební kámen mnoha enzymů. Zejména ženy železo velmi potřebují.
Vitamin B3 a chrom se podílejí na využití energie sacharidů, kromě toho jsou potřebné pro dobrou funkci trávicího systému.
Vitamin B6 je nutný pro využití zinku a tvorbu aminokyseliny tryptofanu, který vyjasňuje náladu.
Vitamin B5 se podílí na odbourávání sacharidů a na celém energetickém metabolismu.  

Vedlejší účinky  

Houby mohou selektivně hromadit těžké kovy a radioaktivní látky, proto je třeba brát v úvahu, kde rostou. Žampion hromadí především ve svých lupenech kadmium. Lupeny můžeme preventivně odstranit.

Při normální konzumaci hub však k ohrožení zdraví dojít nemůže. 

Fotogalerie