Kakao a čokoláda

Theobroma grandiflorum
Theobroma grandiflorum

Popis, obsahové látky a přínos pro zdraví

Kakao je obvyklé označení pro semena kakaovníku a z nich vyrobený prášek. Kakao je důležitým vývozním artiklem mnoha rozvojových zemí a slouží především jako základ čokolády.
Kakaovníky pocházejí zřejmě z Jižní Ameriky, kde rostly na úbočí And v povodí řek Amazonky a Orinoco. Do Mezoameriky byly dopraveny starověkou Mayskou civilizací a později rozšířeny na území Mexika Toltéky a Aztéky.

Kakao a čokoláda nám dodá hořčík, vápník, železo, draslík, měď, zinek a mangan, ale i vitaminy skupiny B, vitamin C a E.
Nepražené kakao je nejbohatším zdrojem organické síry v přírodě - a síru potřebujete pro tvorbu proteinů, enzymů a pojivové tkáně.
Obsahuje zdravé tuky, především kyselinu stearovou, nasycený tuk, který neovlivňuje hladinu cholesterolu.
Kakaové boby jsou považovány za nejlepší přirozené antidepresivum, a to díky obsahu dopaminu a serotoninu, které příznivě ovlivňují duševní zdraví i náladu.
Zbavuje také tělo volných radikálů.
Kakao obsahuje dvakrát víc flavonoidů než červené víno a třikrát víc než zelený čaj a v tomto ohledu předčí i borůvky nebo bobule açai. Antioxidanty podpoří regeneraci, hojení, kůže bude lépe zvládat UV záření, zmírníte projevy stárnutí a oddálíte i riziko zánětlivých onemocnění kloubů.
Konzumace kakaa posílí nervy, uvolní svaly a rozšíří cévy, čímž přispěje k lepšímu krevnímu toku a ve výsledku i okysličování a výživě všech orgánů. Alkaloid theobromin totiž rozšíří průdušky, což uleví například astmatikům nebo při nachlazení. Lepší prokrvení v důsledku pomůže rozproudit tělo tak, že se zbavíte nechtěných otoků.
Životabudičem je kakao díky obsahu železa, které podpoří tvorbu červených krvinek, ale i díky kofeinu, kterého ale není tolik, aby způsobil nervozitu či nespavost, jako se to stává po vypití kávy.

Vedlejší účinky  

Je vhodné dávat přednost čokoládě hořké, tedy tmavé, s nejméně 50, ale lépe 70 % kakaa. Nezvyšuje riziko tloustnutí, naopak vám pomůže zhubnout.
Čokoláda se může stát i drogou, na které se stanete závislí. Způsobuje totiž uvolňování dopaminu v mozku, což vede k libým pocitům.
Čím zdravější, tedy přírodnější, variantu kakaa nebo čokolády zvolíte, tím lépe.

Fotogalerie